Najwięcej Szkotów w historii 18-letnich badań ośrodka ScotCen chce opuścić Wielką Brytanię. Wzrósł również odsetek osób negatywnie nastawionych do Unii Europejskiej – wynika z sondażu opublikowanego w środę.
Badanie przeprowadzono na grupie 1237 ludzi w ubiegłym roku w miesiącach od lipca do grudnia. W poniedziałek Nicola Sturgeon, szkocki premier, ogłosił, że po wyjściu z UE Wielkiej Brytanii odbędzie się drugie głosowanie nad niepodległością Szkocji.
Ośrodek badań ScotCen odnotował wśród badanych wysoki poziom negatywnego nastawienia do Unii Europejskiej. 25 proc. ankietowanych poparło Brexit, a 42 proc. chce większej niezależności od UE.
Czytaj także: Kolejne referendum w sprawie niepodległości Szkocji? Jest oficjalny wniosek Parlamentu!
Jak stwierdził John Curtice, ekspert wyborczy, który nadzorował badania, łączenie idei oderwania Szkocji od Wielkiej Brytanii z pomysłem pozostania w UE, może zrazić tych, którzy chcą uniezależnić się od Londynu.
62 proc. Szkotów zagłosowało za pozostaniem w Unii Europejskiej podczas brytyjskiego referendum na temat Brexitu w 2016 r. Trzy lata temu odbyło się również głosowanie na temat oderwania Szkocji od Wielkiej Brytanii. 55 proc. wyraziło wtedy chęć nieodłączania się od Londynu.
Rządząca Szkocka Partia Narodowa uważa, że Brexit nie jest wolą Szkotów, dlatego zapowiedziała zorganizowanie drugiego referendum na temat odłączenia od Wielkiej Brytanii. Alfonso Dastis, hiszpański minister spraw zagranicznych, stwierdził, że Szkocja po uzyskaniu niepodległości będzie na końcu kolejki państw, które chcą przyłączyć się do UE. Opuszczenie Londynu przez Edynburg nie gwarantuje więc pozostania w Unii Europejskiej.