Jak informuje portal gazeta.pl, przepisy dotyczące interpretacji przepisów na korzyść podatnika nie są stosowane w praktyce. Wśród 40 tys. wniosków przesłanych do US w 2016 roku znalazły się 262 odwołujące się do klauzuli „in dubio pro tributario”. Większość z tych wniosków zostało zignorowanych. Urzędnicy rozpatrzyli siedem, wszystkie negatywnie.
1 stycznia 2016 roku zaczęły w Polsce obowiązuje klauzula orzekania w wątpliwych sprawach na korzyść podatników, zgodnie z którą podatnicy mogą zwrócić się do urzędu skarbowego o korzystne rozstrzygnięcie wątpliwości dotyczących przepisów, jeśli istnieją dowody na niespójność prawa.
Okazuje się, że w praktyce skorzystanie z klauzuli jest w zasadzie niemożliwe. Firma doradcza Grant Thornton poddała analizie interpelacje przesłane w 2016 roku do Urzędów Skarbowych. W blisko 40 tys. wniosków znalazły się 262 odwołujące się do klauzuli „in dubio pro tributario”. Urzędnicy większość z tych wniosków zignorowali. Rozpatrzyli tylko siedem, wszystkie negatywnie.
Czytaj także: Klauzula o rozstrzyganiu wątpliwości na korzyść podatnika martwym prawem? Do tej pory fiskus nie zastosował jej ani razu!
Nowy przepis wydaje się również martwy w przypadku zbadania wydanych wyroków. Eksperci Grant Thornton stwierdzili, że w 63 przypadkach firmy zwróciły się o możliwość skorzystania z klauzuli do sądów. Rację przyznano podatnikom tylko w ośmiu przypadkach.
Źródło: next.gazeta.pl
Fot. Cezary Bronszkowski/wMeritum.pl