Z badań firmy Grand Thornton wynika, iż mimo obowiązywania od początku roku klauzuli orzekania na korzyść podatników w sytuacjach wątpliwych, jak dotąd w ani jednej sprawie fiskus nie rozstrzygnął spornej sytuacji na korzyść podatnika…
Klauzula ta miała przynieść rewolucyjne zmiany w relacjach podatników z urzędami. Wielu przedsiębiorców narzekało bowiem na niejasne przepisy podatkowe, rozbieżne interpretacje różnych urzędów i przedłużające się postępowania skarbowe. Okazuje się jednak, iż w praktyce nowe przepisy są martwe, gdyż skarbówka wcale się do nich nie stosuje. Z raportu firmy badawczej Grand Thornton wynika bowiem, iż w pierwszym półroczu 2016 roku urzędy skarbowe wydały ponad 17,5 tysiąca indywidualnych interpretacji. W 192 wnioskach podatnicy powoływali się natomiast na nową klauzulę. Mimo tego, skarbówka jedynie w trzech przypadkach zdecydowała się do nich odnieść, natomiast ani razu nie zdecydowano się na skorzystanie z przepisów klauzuli…
Wynika to z tego, iż urzędy i izby skarbowe w swoich interpretacjach stwierdzają często, iż dane sprawy nie budzą wątpliwości, wobec czego nie istnieją prawne podstawy wykorzystania nowych przepisów. Okazuje się więc nagle, że uważane dotychczas powszechnie za niezwykle skomplikowane i niejasne polskie prawo podatkowe szybko stało się być niemal jednoznaczne i nie budzące żadnych kontrowersji. Szkoda jedynie, że taką ocenę mają jedynie urzędnicy, nie zaś bezskutecznie domagający się poszanowania klauzuli orzekania na swoją korzyść podatnicy…
Czytaj także: 262 wnioski, zero korzystnych decyzji. Urząd Skarbowy nie rozstrzyga wątpliwości na korzyść podatnika
Źródło: rp.pl
Foto: Cezary Bronszkowski/wMeritum.pl