„Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję o wdrożeniu w życie dwukadencyjności w samorządach. Reguła wejdzie w życie od razu” – pisze dzisiejszy „Dziennik Gazeta Prawna”. W związku z nowymi przepisami prawie dwie trzecie wójtów, burmistrzów i prezydentów miast definitywnie pożegna się z piastowanymi przez siebie stanowiskami. W najbliższych wyborach samorządowych, które odbędą się w 2018 roku, nie będą mogli bowiem ubiegać się o reelekcję!
„DGP” powołuje się na słowa posła PiS, wiceprzewodniczącego sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej, Adama Woźniaka, który przekonuje, że decyzja wewnątrz PiS już zapadła. Do wakacji zostaną przygotowane projekty zmian w ordynacji wyborczej oraz w sprawie metropolii warszawskiej – mówi polityk.
Dziennikarze „DGP” prognozują, iż słowa posła partii rządzącej są zapowiedział „trzęsienia ziemi w samorządach”. Okazuje się bowiem, że w jednej chwili stanowiska straci 1,6 tys. włodarzy. Przepisy o dwukadencyjności sprawią bowiem, że politycy tacy jak m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz z Warszawy, Hanna Zdanowska z Łodzi, czy Tadeusz Ferenc z Rzeszowa, stracą możliwość ubiegania się o funkcję prezydentów swoich miast po raz kolejny. O władzę nie będą mogli się też ubiegać wójtowie nieraz rządzący w gminach od samego początku samorządności – piszą.
Czytaj także: Rzeczniczka PiS odpowiada na publikację \"DGP\". Gazeta podaje, że wprowadzenie dwukadencyjności w samorządach jest pewne
„DGP” podaje, że największymi przegranymi projektu ustawy przygotowanego przez partię rządzącą będą samorządowcy wywodzący się z komitetów lokalnych. W Polsce jest bowiem aż 328 szefów gmin, rządzących dłużej niż jedną kadencję.
Politycy PiS, argumentując swój projekt, wielokrotnie sugerowali, że dwukadencyjność w samorządach otwiera przed włodarzami miast lub gmin nową ścieżkę awansu zawodowego. Miałaby nią być możliwość kandydowania do parlamentu. Wszystko wskazuje na to, że tak się stanie. Część wójtów, burmistrzów oraz prezydentów zapowiada bowiem, że zechce wystartować w wyborach parlamentarnych w 2019 roku.
źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Fot. Pixabay.com