Magazyn „Forbes” jak co roku opublikował listę najbogatszych ludzi świata. Z zestawienia wynika, że liczba miliarderów wzrosła o 13 proc. – z 1810 do 2043. Łączna wartość ich majątku jest o 18 proc. wyższa niż przed rokiem i wynosi 7,67 biliona dolarów.
Najbogatszym człowiekiem świata czwarty rok z rzędu został Bill Gates, z fortuną wycenianą na 86 mld dol. (wzrost o 11 mld względem zeszłorocznego zestawienia). Drugie miejsce zajął Warren Buffet, któremu w tym roku udało się wrócić na drugie miejsce w rankingu najbogatszych. Buffett wzbogacił się o 14,8 mld dol. Podium zamyka twórca Amazona – Jeff Bezos. Jego aktywa są obecnie wyceniane na 72,8 mld dol., co oznacza wzrost o 27,6 mld rok do roku. Bezos tym samym po raz pierwszy znalazł się w gronie trzech najbogatszych osób świata, awansując z zeszłorocznego piątego miejsca.
Czytaj także: \"Człowiek, który zbudował Gdynię\". 130 lat temu urodził się Eugeniusz Kwiatkowski
Na liście Forbesa znaleźli się także Polacy. W tegorocznym zestawieniu uwzględniono Dominikę Kulczyk i Sebastiana Kulczyka, Michała Sołowowa, Zygmunta Solorza-Żaka oraz Dariusza Miłka. Rodzeństwo Kulczyków uplasowało się na 522. pozycji. Chociaż ich majątek się nie zmienił i eksperci wycenili go na 3,6 mld dolarów, to w rankingu spadli aż o 87 pozycji.
Mocno w zestawieniu spadł także Zygmunt Solorz. Tak jak w przypadku rodzeństwa Kulczyków jego majątek nie zmienił się i wynosi 2,5 mld dolarów – z 688. pozycji spadł na 814.
Z 1,8 do 2,7 mld dolarów wzrósł natomiast majątek Michała Sołowowa, co sprawiło, że trafił na 745. miejsce w rankingu. Na listę miliarderów wrócił w tym roku Dariusz Miłek. Z majątkiem wycenianym na 1,1 mld dol. zajął 1795. miejsce.
Lista najbogatszych ludzi świata magazynu Forbes, po angielsku The World’s Billionaires, jest przygotowywana co roku przez amerykański magazyn ekonomiczny Forbes. Na liście znajdują się osoby z całego świata, których majątek jest szacowany na co najmniej 1 miliard dolarów. Z powodów trudnego do oszacowania majątku osobistego, a w szczególności od rozdzielenia go z majątkiem państwowym, w zestawieniu nie są brane pod uwagę głowy państw oraz członkowie rodzin królewskich.
Lista ukazuje się także w polskiej wersji, jest publikowana przez magazyn Forbes, wydawany w Polsce przez wydawnictwo Axel Springer Polska. Przez polską edycję magazynu opracowana jest także listę najbogatszych Polaków, która jest publikowana w tym samym numerze, co lista światowa.
Źródło: forbes.pl, wikipedia.org, tvp.info
Fot. Wikimedia