Podczas piątkowej konferencji prasowej w siedzibie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, prezes tej instytucji, Piotr Woyciechowski, pokazał nieznane dotąd banknoty, które są symbolem uzależnienia Polski od Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich po II wojnie światowej.
Banknoty, które zostały zaprezentowane pochodzą z 1944 r.
– W tym wielkim zbiorze elementów uzależniających tzw. Polskę Ludową po zakończeniu II Wojny Światowej od rządu moskiewskiego, mamy zaszczyt posiadać zasoby archiwalne, które to uzależnienie od Sowietów symbolizują w bardzo istotny sposób – mówił szef PWPW.
Czytaj także: „Jastrząb” i „Żelazny” – bracia wyklęci, legendy antykomunistycznego podziemia Lubelszczyzny (biografia)
Woyciechowski stwierdził również, że sowieci chcieli zasypać Polskę swoimi banknotami, by zmusić Polaków do posługiwania się nimi. Wprowadzony w taki sposób do obiegu stałby się „faktem historycznym i prawnym”.
Zwrócił uwagę, że od średniowiecza tylko suweren ma prawo do bicia własnych monet.
Nazwa serii „lubelska” pochodzi od miasta Lublin, gdzie w 1944 r. rezydował Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego. Wprowadzono nominały: 50 gr, 1, 2, ,5, 10, 20, 50, 100 i 500 złotych. Projektantem banknotów była Iwana Iwanowicz Dubasowa.
Pieniądze te wprowadzone do obiegu dopiero w 1945 r., jednak data 1944 nie zniknęła z nich. Wyprodukowano je z materiałów pochodzących z Moskwy.