Wczoraj na łamach naszego portalu publikowaliśmy znalezione w serwisie YouTube archiwalne nagranie kultowego magazynu „Gol” z 1998 roku. Dziś, na tym samym kanale (pozdrawiamy użytkownika Paju – kapitalna robota), odnaleźliśmy inną perełkę. Mowa o reportażu nt. byłego reprezentanta Polski w piłce nożnej, Emmanuela Olisadebe, który w 2002 roku przygotowała ekipa Canal+.
Materiał został przygotowany z okazji zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Korei Południowej i Japonii. Reporterzy C+ postanowili zapytać zwykłych Polaków, a także przedstawicieli środowiska piłkarskiego i politycznego, jak zapatrują się na kwestię naturalizacji i dołączenia do kadry pierwszej reprezentacji Polski, Nigeryjczyka, Emmanuela Olisadebe.
Oglądając pierwsze minuty filmu w oczy rzucił się nam… brak jakiejkolwiek poprawności politycznej. Reportaż został zatytułowany bowiem „Biało-Czerwono-Czarny”, zaś wypowiedzi Warszawiaków, które pojawiają się w jego wstępie, przedstawicieli lewicowego środowiska przyprawiłyby dziś co najmniej o zawał serca. Słowo „murzyn”, czy hasła „Polska dla Polaków”, padają bowiem wyjątkowo często.
Co ciekawe, w materiale zobaczymy również wypowiedzi ówczesnych prominentnych polityków. Głos zabiera m.in. prezydent Aleksander Kwaśniewski, który przyznał „Oliemu” polskie obywatelstwo, Mirosław Drzewiecki, którego kilka lat później ze sceny politycznej zdmuchnęła afera hazardowa oraz Andrzej Lepper, nieżyjący już lider Samoobrony. Swoją drogą, ten ostatni artykułuje bardzo ważną kwestię. W tamtym okresie traktowana była ona jako myślenie zaściankowe, ale dziś, po wielu eksperymentach przeprowadzanych na naszej reprezentacji, chyba każdy z nas przyznałby Lepperowi rację. Jeżeli dochodzi do tego, że główny trzon drużyny stanowią obcokrajowcy, którzy zabierają miejsce naszym piłkarzom, to nie jest to rozwiązanie najlepsze. My musimy szkolić własne kadry. Obcokrajowcy nie będą stanowić o przyszłości polskiego sportu, ponieważ w pewnym czasie zatęsknią za swoją ojczyzną i odjadą z Polski – mówił.
źródło, fot: YouTube/Paju