To naprawdę druzgocące. Wyniki najnowszego sondażu dla Polskiego Radia 24 dobitnie świadczą o tym, że ogromna rzesza Polaków nie ma pojęcia, kim był rotmistrz Witold Pilecki!
Z sondażu przeprowadzonego dla Polskiego Radia 24 wynika, że aż 66% badanych nie ma bladego pojęcia, kim był rotmistrz Witold Pilecki! Zaledwie 13% uważa go za Żołnierza Wyklętego, 8% uznaje go za żołnierze Armii Krajowej, a tylko 1% twierdzi, że Pilecki był bohaterem narodowym.
WYNIK BADANIA
Kim był rotmistrz Witold Pilecki? (udzielane odpowiedzi)
- Żołnierzem Wyklętym (13%)
- Żołnierzem Armii Krajowej (8%)
- Więźniem i organizatorem ruchu oporu w KL Aushwitz (6%)
- Żołnierzem/wojskowym (4%)
- Ofiarą komunistycznego terroru (3%)
- Bohaterem narodowym (1%)
- Działaczem konspiracji (1%)
- Kawalerzystą 211 Pułku Ułanów (1%)
- Powstańcem Warszawskim (1%)
- kimś innym (1%)
- nie wiem, trudno powiedzieć (66%!)
Sondaż przeprowadzono na ogólnopolskiej próbie 1000 osób w wieku 18 lat i więcej.
Wynik badania jest DRUZGOCĄCY i dobitnie świadczy o tym, jak bardzo zaniedbana została w naszym kraju edukacja historyczna. Młodzi Polacy przez lata karmieni byli zwyczajną propagandą, która usiłowała wymazać z przeszłości tak wielkie postacie, jak m.in rtm Witold Pilecki i dziś obserwujemy tego efekty.
Sytuacja stopniowo ulega jednak zmianie, do czego w znacznej mierze przyczyniły się liczne stowarzyszenia i organizacje pozarządowe, które aktywnie angażują się w kultywowanie pamięci o polskich bohaterach.
WITOLD PILECKI
Rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, Witold Pilecki, to bohater niezłomny, jeden z najodważniejszych ludzi ruchu oporu z czasów II wojny światowej, który dobrowolnie dał się złapać i wywieźć do obozu zagłady KL Auschwitz, gdzie na polecenie Armii Krajowej tworzył raporty (tzw. Raporty Pileckiego) na temat panującej tam sytuacji. W niemieckiej fabryce śmierci rotmistrz spędził 947 dni.
Pilecki walczył również w Powstaniu Warszawskim. Dowodził jednym z oddziałów zgrupowania „Chrobry II”.
W komunistycznej Polsce był prześladowany, torturowany i skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej, poprzez strzał w tył głowy. Unieważnienie wyroku nastąpiło dopiero w 1990 roku. W roku 2013 minister obrony Tomasz Siemoniak mianował pośmiertnie rotmistrza Pileckiego na stopień pułkownika.
źródło polskieradio.pl, wMeritum.pl
Fot.: Wikimedia