Polski satelita naukowy Lem wystartuje 21 listopada. Start nastąpi w Rosji na rakiecie Dniepr. W planach jest już start drugiego polskiego satelity Heweliusz.
Lem i Heweliusz są budowane w ramach międzynarodowego programu kosmicznego BRIght Target Explorer Constellation (BRITE). Nad obiema satelitami pracowali eksperci Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN. Lem i Heweliusz zostaną umieszczone na wysokości ponad 800 km i będą badać 286 najjaśniejszych gwiazd. Lem wystartuje 21 listopada o godzinie 8.10 naszego czasu. Start Heweliusza przewidziany jest na 29 grudnia.
Satelita wystartuje z rosyjskiej rakiety Dniepr wraz z innymi satelitami. Na razie zostanie jednak przewieziony do Kanady, aby sprawdzić działanie wyrzutnika. Następnie zostanie przetransportowany do Rosji gdzie zostanie przygotowany do startu i w końcu nastąpi wystrzelenie. Po wystrzeleniu potrzeba będzie godziny na to, aby połączyć się z satelitą. Gdy to nastąpi zaplanowane zostaną sesje, czyli momenty połączenia z satelitą. Naukowcy planują kilka kilkunastominutowych sesji w ciągu dnia.
Czytaj także: Powstało konsorcjum, które ma wysłać polską misję naukową na Marsa
Drugi satelita Heweliusz zostanie wystrzelony z Chin. W kosmos zostanie wyniesiony na rakiecie Long March 4B. Polacy wystrzelili już w kosmos kilkadziesiąt instrumentów, z czego do dziś kilka z nich nadal pracuje w przestrzeni kosmicznej. Nigdy jednak nie mieliśmy własnego satelity badawczego. Lem i Heweliusz powstały przy współpracy z Uniwersytetem we Wiedniu, Politechniką w Graz, Uniwersytetem w Toronto i Uniwersytetem w Montrealu. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydało na ich budowę 14, 2 mln zł.
fot: sxc.hu