Dziennikarze „Gazety Wyborczej” słyną z dość oryginalnego podejścia do historii Polski. Tym razem jednak, jeden z nich postanowił skrytykować materiał TVP o tym, jak Polacy… wyzwolili niemiecki obóz koncentracyjny. Sprawę w ostrych słowach skomentował Cezary Gmyz.
We wczorajszym wydaniu „Wiadomości” w TVP1 pojawił się materiał o uroczystych obchodach upamiętniających wyzwolenie przez Polaków niemieckiego obozu koncentracyjnego w Holiszowie. Tak chwalebne wydarzenie, oddalające od Polaków zarzuty o antysemityzm, nie spodobało się jednak Pawłowi Wrońskiemu z „Gazety Wyborczej”. Wszystko dlatego, że wyzwolenia obozu dokonali żołnierze NSZ z Brygady Świętokrzyskiej. Jest to formacja wyjątkowo znienawidzona przez redaktorów „GW”.
Wiadomosci uczciły Bryagdę Świetokrzyska NSZ. Paul Fuchs szef radomskiego gestapo pewnie ucieszyłby się. (pisownia oryginalna) – napisał na Twitterze Wroński. Jego wpis doczekał się szybkiej kontry ze strony Cezarego Gmyza, korespondenta TVP w Berlinie. Piep***ny antysemita krytykuje materiał o wyzwoleniu obozu koncentracyjnego przez Brygadę Świętokrzyską. – napisał Gmyz, również na Twitterze.
Wiadomosci uczciły Brygadę Świetokrzyska NSZ. Paul Fuchs szef radomskiego gestapo pewnie ucieszyłby się.
— Paweł Wroński (@PawelWronskigw) 5 maja 2017
Pieprzony antysemita krytykuje materiał o wyzwoleniu obozu koncentracyjnego przez Brygadę Świętokrzyską https://t.co/x9ZnqK3UUn
— Cezary „Trotyl” Gmyz (@cezarygmyz) 5 maja 2017
Wpis Wrońśkiego nie spodobał się również części internautów, którzy w komentarzach nie szczędzili mocnych słów pod adresem redaktora „GW”. Współczuję ignorancji. – napisał jeden z użytkowników Twittera. Znałem ludzi, którzy u „Bohuna” służyli. – bronił się Wroński. Chyba z wikipedii. – kpił inny internauta.
5 maja 1945 r. żołnierze Brygady Świętokrzyskiej wyzwolili niemiecki obóz koncentracyjny Holleischen (filia KL Flossenbürg) w Holiszowie k. Pilzna. Oswobodzono około 1000 kobiet: 400 Francuzek, 280 Żydówek, 167 Polek oraz Czeszki, Holenderki, Belgijki, Rumunki, Jugosłowianki i kobiety innych narodowości. Niemieckie dowództwo planowało zniszczenie obozu oraz likwidację więźniarek przed wejściem wojsk amerykańskich. Pod baraki podłożono substancje łatwopalne i czekano na rozkaz podłożenia ognia. Udana akcja Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych ocaliła więźniarkom obozu życie.
Źródło: Twtter.com
Fot.: Twitter.com/Gmyz