Ponad 300 osób zebrało się w Sejmie RP na konferencji poświęconej likwidacji podatków dochodowych w Unii Europejskiej. Merytoryczna opozycja wraz z przedsiębiorcami i przedstawicielami NGOs spotkali się na konferencji zorganizowanej przez europosła Janusza Korwin-Mikkego, żeby porozmawiać o konieczności zmiany systemu podatkowego. Wspólnie dyskutowali m.in. o tym, jakie są szansę na Polskę bez PIT i CIT jeszcze w tej kadencji Sejmu.
Gościem specjalnym konferencji był Godfrey Bloom – niezależny ekspert, ekonomista finansowy, były europoseł znany ze znakomitych wystąpień ekonomicznych w dwóch poprzednich kadencjach Parlamentu Europejskiego. Podczas swojego pierwszego wystąpienia w polskim parlamencie, Bloom przekonywał, że obecnie obywatele mają jedynie złudny wybór, polegający na zagłosowaniu na jedną z prawie bliźniaczo podobnych opcji politycznych. Wyraził opinię, że w Europie wciąż za mało jest prawicowych partii, które stawiają na niskie podatki i wolność gospodarczą.
Rozpoczynająca konferencję poseł Anna Maria Siarkowska (Republikanie) mówiła, jak ważny jest dialog polityków z przedsiębiorcami: Zależy nam na dialogu z przedsiębiorcami. Wierzę, że z ich wsparciem możemy, jako merytoryczna opozycja, jeszcze w tej kadencji przekonać rząd do dobrej zmiany systemu podatkowego (…). Musimy upraszczać i obniżać podatki. Zacznijmy od dochodowego.
Czytaj także: Więcej wolności, mniej ucisku fiskalnego. Anna Siarkowska przedstawiła postulaty Republikanów
Poseł Siarkowska odniosła się do sytuacji młodych ludzi na rynku pracy, wskazując, że niskie zarobki są powodem, dla którego wielu ludzi odkłada decyzję o rodzicielstwie na później: Wielu młodych Polaków nieźle zarabia, ale kiedy państwo zabiera im połowę zarobków, to rzeczywiście niewiele im zostaje. Nie daje im to poczucia stabilności, poczucia bezpieczeństwa. Musimy uwolnić nasze pensje od podatków i składek.
W roli prelegentów wystąpili poseł Jakub Kulesza (KUKIZ’15), przedsiębiorca Marek Bernaciak (Towarzystwo Biznesowe Warszawskie) oraz dr Sławomir Mentzen (przedsiębiorca i szef projektu „Dobry rząd”). W konferencji wziął udział również prezydent Centrum im. A. Smitha Andrzej Sadowski, od lat propagujący rozwiązanie polegające na zastąpieniu obecnych obciążeń nakładanych na pracę prostszym i tańszym podatkiem od funduszu wynagrodzeń.
Europoseł Janusz Korwin-Mikke, który był organizatorem konferencji, podsumował sobotnie spotkanie wykładem, w którym uzasadnił konieczność pozbycia się podatków dochodowych (i od kupna-sprzedaży) jako hamujących działalność gospodarczą. Wyjaśnił: Podatki są tak wymyślone, żeby ludzie nie czuli, że je płacą. Jeżeli nie mamy monarchii ani tyranii, wtedy to ludzie decydują o wysokości podatku – gdyby zupełnie ich nie było, państwo by się rozpadło. Ludzi trzeba więc jakoś oszukać (…).
Europoseł Korwin-Mikke powiedział: Młode pokolenie polskich polityków lepiej zna się na gospodarce i ekonomii niż ich starsze koleżanki i koledzy z ław poselskich. Liczę na owocną współpracę. Jak widać przedsiębiorcy wykazują zainteresowanie merytorycznymi inicjatywami. Potwierdzeniem słów europosła Korwin-Mikkego jest z pewnością liczba gości – przedsiębiorców, ekspertów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy tak licznie pojawili się na sobotniej konferencji.
Uczestnicy wyrażali nadzieję, że współpraca środowisk zmusi obecnie rządzących do rewolucji podatkowej – obniżenia podatków w Polsce i zlikwidowania zupełnie nieefektywnych i hamujących przedsiębiorczość podatków dochodowych.
Źródło: inf. prasowa