Od osoby będącej głównym ekonomistą jakiejkolwiek partii politycznej i do tego będącej wykładowcą akademickim można wymagać wiele. Zwłaszcza jeśli mowa o głównym ekonomiście największej partii opozycyjnej, która jeszcze nie dawno sprawowała rządy w Polsce. Tymczasem związany z PO Andrzej Rzońca ma ewidentny problem z wyliczaniem procentów.
Wszystko zaczęło się od jednego wpisu na Twitterze. Główny ekonomista PO Andrzej Rzońca chciał uderzyć w partię rządzącą i przedstawić wyliczenia dotyczące dzieci żyjących w skrajnym ubóstwie. Według GUS w 2016 6% dzieci żyło w skrajnej biedzie, choć według PiS zmniejszyła się ona o 94%. W 2015 wszyscy byli skrajnie biedni? PiSprawda. – napisał Rzońca.
Według GUS w 2016 6% dzieci żyło w skrajnej biedzie, choć według PiS zmniejszyła się ona o 94%.W 2015 wszyscy byli skrajnie biedni?PiSprawda
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
— Andrzej Rzońca (@andrzej_rzonca) 26 czerwca 2017
Jego Tweet wywołał lawinę komentarzy. Internauci nie mogli uwierzyć, że osoba sprawująca tak ważną funkcję w partii opozycyjnej i do tego przedstawiająca się jako wykładowca akademicki mogła popełnić tak prosty błąd w wyliczaniu procentów. Co więcej, Rzońca nie tylko nie wycofał się ze swojego stanowiska, ale wdał się w dyskusję z innymi użytkownikami Twittera starając się za wszelką cenę obronić swoje stanowisko.
Przecież procentów tak się nie sumuje hehe, do szkoły marsz! – napisał jeden z internautów, którego wpis cieszył się dużą popularnością wśród innych użytkowników. 6%/(100%-94%)*100%=100% Wierzę, że jest Panu choć trochę wstyd (i nie z tego powodu, że to Pan się pomylił) – bronił się Rzońca.
6%/(100%-94%)*100%=100% Wierzę, że jest Panu choć trochę wstyd (i nie z tego powodu, że to Pan się pomylił)
— Andrzej Rzońca (@andrzej_rzonca) 26 czerwca 2017
Uwagę zwrócił mu również Mikołaj Wójcik z gazety „Fakt”. Niestety panie profesorze. Jeśli coś wynosi dzisiaj 6 proc. a spadło o 94 proc. to nie wynosiło 100 procent. Myli Pan procenty z pkt. proc. – napisał Wójcik, ale Rzońca nie dawał za wygraną. Jeśli coś spadło o 94%, to wynosi 6% pierwotnej wielkości. Pierwotna wielkość jest równa końcowej (6% wg GUS), podzielonej przez owe 6% razy 100% – kontynuował Rzońca.
Jeśli coś spadło o 94%,to wynosi 6% pierwotnej wielkości.Pierwotna wielkość jest równa końcowej (6%wg GUS),podzielonej przez owe6% razy 100%
— Andrzej Rzońca (@andrzej_rzonca) 26 czerwca 2017
11,9 proc. dzieci było w skrajnym ubóstwie. Po 500+ jest 0,7 proc. To spadek o 11,2 pkt. proc. i zarazem o 94 proc.
Skąd Pana wyliczenia?— Mikolaj Wojcik (@MikolajWojcik) 26 czerwca 2017
Niektórzy internauci nie mogli uwierzyć, że taki wpis rzeczywiście pojawił się na profilu Rzońcy.
Jeszcze nie jest za późno: Niech Pan szybciutko usunie tłita i powie, że ktoś się włamał na konto. Może się rozejdzie po kościach.
— Marek Wojtaszek ?? (@WojtaszekMarek) 27 czerwca 2017
Proszę nie brnąć :) na co to Panu…
— Jakub Szymczuk (@jakub_szymczuk) 26 czerwca 2017
Miałem tak samo, naprawdę liczyłem na fejka.
— Jakub Albin (@JakubAlbin) 26 czerwca 2017
Źródło: Twitter.com
Fot.: Wikimedia/PO RP