Spór wokół wycinki w Puszczy Białowieskiej w Polsce trwa już od ponad roku. Sprawę ma rozsądzić Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który właśnie wydał postanowienie dotyczące przedmiotu sporu. Nakazano wstrzymać wycinkę Puszczy do czasu wydania wyroku. Jednocześnie polskie ministerstwo środowiska informuje, że nie otrzymało żadnej decyzji.
27 lipca Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej postanowił, że Polska do czasu rozstrzygnięcia sporu przez sędziów, powinna zaprzestać wycinki w rejonie Puszczy Białowieskiej. Taka decyzja na pewno spodobała się przeciwnikom obecnego ministerstwa środowiska, którzy wielokrotnie wskazywali na konieczność natychmiastowego zaprzestania wycinki.
„Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał nakaz natychmiastowego wstrzymania wycinki drzew w całej Puszczy Białowieskiej! Jan Szyszko nie może już dłużej manipulować opinią publiczną twierdząc, że wycina zgodnie z prawem unijnym – od dziś prawo unijne mówi jasno: wycinka jest nielegalna do czasu rozstrzygnięcia sporu ws. Puszczy przed Trybunałem Sprawiedliwości UE” – poinformował Greenpeace Polska.
Czytaj także: Kowalczyk ocenił opinię rzecznika TSUE. \"Polska jest państwem prawa\
BREAKING: @EUCourtPress orders Poland to stop logging in #puszczabialowieska #szyszkodnik https://t.co/auQVKyu3OT pic.twitter.com/Rx8UkMXLM0
— Exen ?? (@Exen) July 28, 2017
Pełny tekst postanowienia jest dostępny na stronie: konstytucyjny.pl
W rozmowie z RMF RM rzecznik Trybunału Sprawiedliwości UE podkreślił, że jest to dopiero wstępne postanowienie. Ostateczna decyzja ws. środków zapobiegawczych zostanie wydana niebawem, ale najpierw sędziowie muszą zapoznać się z polskimi uwagami w tej sprawie. A sądząc po dotychczasowych wypowiedziach przedstawicieli resortu możeby być pewni, że zastrzeżenia do tej decyzji będą.
Przedstawiciele ministerstwa środowiska wielokrotnie podkreślali, że działania przez nich prowadzone na terenie Puszczy, służą jej ratowaniu. Ekolodzy z kolei przekonują, że decyzja o wycince została podjęta bezpodstawnie. Obie strony będą miały okazję bronić swoich racji przed Trybunałem.