15 sierpnia na pamiątkę wielkiego zwycięstwa Polski w Bitwie Warszawskiej w naszym kraju obchodzimy święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. To doskonała okazja, aby przyjrzeć się jak na tle innych krajów wypada nasza armia. W programie TVP „Nie da się ukryć” nawiązano do popularnego zestawienia sporządzanego przez globalfirepower.com. Jak wypadła Polska?
Program TVP Info „Nie da się ukryć” wyemitowany w poniedziałek dotyczył m.in. konieczności zwiększenia naszej armii. Obecnie rządzący, jeszcze przed wyborami w 2015 postulowali oprócz modernizacji, również zwiększenie liczebności armii. W tym kontekście przypomniano wypowiedź szefa MON Antoniego Macierewicza, który zapewniał kilka miesięcy temu:
„Taki program został przedstawiony przeze mnie podczas dzisiejszej narady: do roku 2019 to będzie ponad 150 tys. żołnierzy. Natomiast po roku 2020-2022 już 200 tys. żołnierzy.”
Dla uzasadnienia potrzeby zwiększenia liczebności naszej armii w programie opublikowano zestawienie. W oparciu o dane globalfirepower.com porównano armie Polski i kilku sąsiadów. Jak wypadł nasz kraj?
Polska – 109 tys.
Białoruś – 56 tys.
Ukraina – 182 tys.
Rosja – 800 tys.
Niemcy – 180 tys.
Aktualna liczebność armii w naszych regionie. pic.twitter.com/fY8y8AVJsF
— MIŚ KOLABOR (@mkolabor) August 14, 2017
Warto również dodać, że w ostatecznej klasyfikacji, w której Polska zajęła 19. miejsce, nie bierze pod uwagę wyłącznie na liczebności wojsk. 2017 Military Strenght Ranking został oparty na ponad 50 czynnikach. Dużą rolę odgrywa w nim różnorodność wojska, położenie kraju, a nawet liczba ludności w państwie. Polska w tym rankingu wyprzedzają następujące kraje europejskie: Rosja(2), Francja(5), Wielka Brytania (6), Turcja (8), Niemcy (9) i Włochy (11). Poniżej 10 najsilniejszych armii:
Cały ranking i szersze informacje są dostępne pod tym adresem: 2017 Military Strength Ranking