Jakie nawyki i zachowania towarzyszą Polakom podczas wakacyjnych podróży? Na to i inne pytania odpowiada raport „Polak jedzie na wakacje” z ogólnopolskiego badania opinii publicznej, które zostało przeprowadzone na zlecenie firmy Kongsberg Automotive Pruszków przez ośrodek ARC Rynek i Opinia.
Była to już trzecia edycja badania, które sprawdziło jakim środkiem Polacy najczęściej podróżują podczas wakacji, jak ważne jest bezpieczeństwo podczas letnich podróży, czym Polacy wybierają się na zagraniczne wakacje, kto najczęściej wtedy siada za kierownicą, o co kłócą się Polacy na wyjazdach wakacyjnych, a także co stanowi o ich komforcie podróżowania latem?
Z raportu „Polak jedzie na wakacje” wynika, że:
- Polacy najczęściej podróżują samochodem podczas wakacji, aż 60% z nich wybiera ten środek transportu do przemieszczania się latem.
- Tylko 12 proc. badanych deklaruje wakacyjne podróżowanie samolotem.
- Przy wyborze środka transportu latem kierujemy się przede wszystkim szybkością przemieszczania się z jednego miejsca do drugiego oraz komfortem podróży.
- Tylko co piąty badany, planując wakacyjny wyjazd, zwraca uwagę na bezpieczeństwo podczas podróży.
- Polacy najbezpieczniej czują się w samochodzie osobowym, a największą niepewność budzi u nich samolot.
- Samochód jest środkiem transportu wybieranym również na zagraniczne wyjazdy wakacyjne, a najczęstszym powodem takich wyborów jest swoboda podróżowania, niezależność i możliwość spontanicznych decyzji odnośnie trasy.
- 63 proc. Polaków obawia się podróżowania samochodem za granicę z powodu możliwej awarii pojazdu w obcym kraju.
- Polacy najbardziej nie lubią wsiadać do nagrzanego pojazdu.
- Aż 65 proc. badanych marzy, by ich samochody były wyposażone w klimatyzację.
- Polacy najchętniej podróżują samochodem ze swoją rodziną. Ponad 60 proc. z nich deklaruje, że w wyjazdach towarzyszy im współmałżonek bądź partner.
- Podczas wakacyjnych wyjazdów samochodem zwykle za kierownicą siadają mężczyźni.
- Najczęstszym powodem nieporozumień jest pakowanie się do auta, prędkość jazdy, zabłądzenie bądź zboczenie z trasy.
Źródło: inf. prasowa