26 września zakończył się okres obowiązywania programu relokacji uchodźców. W związku z tym Dimitris Awramopulos, komisarz Unii Europejskiej ds. migracji przedstawił zarys nowej propozycji, ws. kryzysu migracyjnego.
W środę głos w sprawie nowych rozwiązań dotyczących uchodźców zabrał Dimitris Awramopulos – komisarz UE ds. migracji. Polityk poinformował, że na terenie Włoch i Grecji na relokację czeka obecnie około 11 tys. uchodźców. Podkreślił, że UE powinna w końcu wypracować spójną i realistyczną politykę migracyjną.
W tym kontekście zaznaczył, że nowa polityka w tej sprawie powinna być oparta o zasadę solidarności z państwami, których kryzys migracyjny dotknął najbardziej.
Czytaj także: Donald Tusk zmienił zdanie w sprawie relokacji uchodźców? Zaskakująca deklaracja polityka
Awramopulos wypowiedział się także na temat nowego programu unijnego. Zakłada on rozmieszczenie w państwach UE 50 tys. migrantów, którym zgodnie z prawem przysługuje ochrona międzynarodowa.
Najistotniejszą zmianą jest to, że nowy system nie będzie przymusowy, to jedynie rekomendacja ze strony KE. Według komisarza tego typu pomysł ma być bezpieczną alternatywą dla migrantów, którzy podejmują wielkie ryzyko korzystając z usług grup zajmujących się przemytem ludzi. Program ma trwać 2 lata, zakończy się w październiku 2019 roku. Do tej pory 11 państw zobowiązało się przesiedlić 14 tys. osób.
Relokacja
Mechanizm relokacji ustanowiono w dwóch decyzjach Rady we wrześniu 2015 roku. Rozwiązanie to ma charakter tymczasowy i może być stosowane jedynie w sytuacjach nadzwyczajnych. Po raz pierwszy mechanizm zastosowano w 2015 roku w odniesieniu do 160 tys. osób. Były to osoby wymagające ochrony międzynarodowej, które przebywały na terytorium Włoch i Grecji. W głównej mierze po to by odciążyć wymienione państwa UE podjęła decyzję o zastosowaniu nowo utworzonej procedury.
26 września zakończył się okres obowiązywania programu relokacji uchodźców. O tym, że rozwiązanie to nie było dostatecznie dobrze zaprojektowane świadczy fakt, że jedynie jeden kraj UE wywiązał się ze swoich zobowiązań, była to Malta. Ogółem z zapowiadanych 160 tys. relokowano 29 144 osoby.