Prezydent Andrzej Duda pod koniec września przedstawił własne propozycje zmian w sądownictwie. Czy cieszą się większym poparciem społecznym niż propozycje za którymi stał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro? „Super Express” postanowił to sprawdzić i zlecił przeprowadzenie sondażu.
25 września prezydent Andrzej Duda przedstawił główne założenia przygotowanych projektów ustaw o KRS i SN. Wśród zmian pojawiło się ograniczenie kompetencji ministra sprawiedliwości oraz wprowadzono instytucję skargi nadzwyczajnej. Jak nowe propozycje ocenili Polacy?
Z sondażu „SE”, który przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRIS), wynika, że respondenci zdecydowanie opowiedzieli się za rozwiązaniami prezydenckimi. Reforma prezydenta Andrzeja Dudy cieszy się poparciem na poziomie 46 proc. O wiele słabszy wynik osiągnęła reforma zaproponowana przez ministra sprawiedliwości, za którą opowiada się tylko 10,8 proc. Polaków.
Czytaj także: Którą reformę wymiaru sprawiedliwości wybrali Polacy: PiS czy Prezydenta? Przeprowadzono sondaż
Sondaż dla „Faktu”
Kompleksowy sondaż w kontekście reformy sądownictwa pod koniec września zlecił „Fakt”. Jego wyniki przeczą popularnym wśród przedstawicieli opiniom o wielkim poparciu społecznym ich propozycji reform. Z badania wynika, że poparcie dla projektów radykalnych przedstawionych przez PiS zmian nie wynosi wcale 80 proc., a Polakom znacznie bardziej podoba się reforma prezydenta.
Wśród wyborców PiS, aż 82 proc. popiera reformę, którą przedstawił w Poniedziałek Andrzej Duda. Również w bezpośrednim „starciu” z reformą PiS z lipca wygrywają prezydenckie projekty: 40 proc. popiera rozwiązania Dudy, a 36 proc. partii. Co czwarty wyborca PiS uważa, że obie reformy są zbyt radykalne albo nie ma zdania na ten temat.
Dziś w Fakcie – sondaż o reformie sądów. Koniec z bajeczką „80 procent Polaków popiera reformę”. Wyborcy PiS chcą rozwiązań @prezydentpl ! pic.twitter.com/OWpTMm2KqF
— Mikolaj Wojcik (@MikolajWojcik) 30 września 2017