We wtorek rozstrzygnięto konkurs na wystawę stałą w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki opublikował fotografie, na których widać zarówno sam projekt muzeum, jak i koncepcje wystaw.
Konkurs na ekspozycję stałą w muzeum został rozstrzygnięty a koordynator procesu powstawania i budowy obiektu Patryk Jaki poinformował o tym na Twitterze. Korzystając z okazji polityk opublikował zdjęcia nowych wystaw i wizualizację całego obiektu.
Proszę RT! Tak będzie wyglądało Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Warszawie. Dziś rozstrzygnięto konkurs na wystawę stałą. #muzeumwykletych pic.twitter.com/FxRE153JkE
Czytaj także: \"Pamiętaj, abyś nie prosiła ich o łaskę!\" - generał August Emil Fieldorf \"Nil\
— Patryk Jaki (@PatrykJaki) 17 października 2017
Kolejne foto #muzeumwykletych pic.twitter.com/raoId0sByU
— Patryk Jaki (@PatrykJaki) 17 października 2017
Następne foto #muzeumwykletych pic.twitter.com/vcaq1S47e6
— Patryk Jaki (@PatrykJaki) 17 października 2017
Dalej foto #muzeumwykletych pic.twitter.com/FgIzN2qQmc
— Patryk Jaki (@PatrykJaki) 17 października 2017
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
Pod koniec lutego 2016 roku minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podpisał zarządzenie, zgodnie z którym powołano Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Ustalono, że siedzibą muzeum będzie teren byłego Aresztu Śledczego w Warszawie-Mokotowie przy ul. Rakowieckiej 37.
Oczywiście miejsce to wybrano nieprzypadkowo, bowiem było to główne więzienie polityczne okresu stalinowskiego. To tutaj były przetrzymywane, torturowane i mordowane najważniejsze osoby związane z podziemiem niepodległościowym. Wśród nich m.in. Witold Pilecki ps. Witold, gen. August Fieldorf ps. Nil, czy Hieronim Dekutowski ps. Zapora.
„Muzeum ma za zadanie pokazać prawdziwą historię Żołnierzy Wyklętych w różnych aspektach, nie opierając się jedynie na akcjach zbrojnych, ale prezentując także współpracę ze społeczeństwem, codzienność służby w leśnym oddziale i tragiczny pobyt w katowniach MBP, który dla wielu działaczy podziemia był ostatnim etapem ich życia ” – czytamy w opisie na stronie poświęconej muzeum.
Główny konkurs, który dotyczył koncepcji architektonicznej muzeum, został rozstrzygnięty 26 stycznia. Spośród 20 zgłoszonych projektów wybrano plan przygotowany przez M.O.C. Architekci z Katowic.
Zgodnie z założeniami muzeum ma zostać otwarte w II połowie 2019 roku.