W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych. Zgodnie z nowymi zapisami nakłady na siły zbrojne będą stopniowo wzrastać. Zgodnie z zapisami w 2030 roku Polska przeznaczy na ten cel 2,5 proc. PKB.
„Dla mnie jako Prezydenta RP, a zarazem najwyższego Zwierzchnika Sił Zbrojnych RP to bardzo ważny i radosny moment” – powiedział prezydent Duda po podpisaniu nowelizacji.
„Chcemy mieć silną i sprawną polską armię, taką, która w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia dla Rzeczypospolitej będzie mogła adekwatnie zareagować i będzie w stanie bronić polskich granic i bezpieczeństwa obywateli” – dodał.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
„Potrzebujemy więcej pieniędzy na modernizację PL armii i zwiększenie jej liczebności, ale zarazem potrzeb. b. dobrych uregulowań prawnych”
— KancelariaPrezydenta (@prezydentpl) 23 października 2017
Prezydent Duda zauważył, że podpisana dzisiaj nowelizacja została przyjęta w Sejmie niemal jednogłośnie. Jak widać w tej sprawie podziały polityczne nie odegrały istotnej roli.
„Wszyscy rozumieją, że dla dobra Polski i dla bezpieczeństwa Polaków to rozwiązanie jest konieczne” – zauważył prezydent.
Zdaniem Andrzeja Dudy w razie niebezpieczeństwa NATO przyjdzie nam z pomocą, realizując artykuł 5. traktatu waszyngtońskiego. Niemniej jednak Polska powinna mieć jak najsilniejszą armię.
2,5 proc. PKB na armię
Zgodnie z ustawą o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych już w 2018 roku nakłady na wojsko wyniosą 2 proc. budżetu. W kolejnych latach będą one systematycznie wzrastać tak, by w 2030 roku osiągnąć próg 2,5 proc. PKB.
Ustawa wprowadza również zmianę dotyczącą obliczania wyżej wymienionego progu. Zgodnie z nowymi przepisami limit wydatków będzie ustalany w oparciu o projekt budżetu na dany rok, a nie jak to było dotychczas, o PKB z ubiegłego roku.
Przepisy podpisane przez prezydenta zakładają, że liczebność polskiej armii zwiększy się do 200 tys. Liczba żołnierzy zawodowych ma wynieść maksymalnie 150 tys. W pozostałych 50 tys. mieści się m.in. Obrona Terytorialna.
Nowelizacja jest konsekwencją postanowień ze szczytu NATO w Newport w 2014 roku. Konieczność zwiększenia budżetu na obronność podkreślano jeszcze w 2016 roku przed szczytem w Warszawie.
Warto dodać, że przepisy podpisanej dzisiaj ustawy przewidują największy budżet na armię od 1989 roku.