Ile zwrotek hymnu Polski powinno się śpiewać podczas oficjalnych uroczystości? Zdaniem wiceministra kultury Jarosława Sellina „ograniczenie go tylko do 1 zwrotki jest przesadą”. Polityk, w rozmowie z Radiem Zet przyznał, że resort pracuje nad „uporządkowaniem spraw związanych z naszymi symbolami narodowymi”.
Gościem Radia Zet w czwartek był wiceminister Jarosław Sellin. Podczas rozmowy z Konradem Piaseckim polityk wypowiedział się na temat symboli narodowych Polski.
„Będzie uporządkowanie spraw związanych z naszymi symbolami narodowymi, bo jest tu czasem dużo chaosu” – stwierdził wiceszef resortu kultury.
Polityk w tym kontekście nawiązał do zbliżających się obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zdaniem wiceministra Sellina jest to doskonały moment, żeby zająć się tego typu regulacją.
Wiceminister zwrócił uwagę na radykalne skracanie hymnu Polski w trakcie uroczystości. Podczas gdy oficjalna pieśń państwowa liczy sobie 4 zwrotki, często zdarza się, że odśpiewuje się tylko jedną. Według polityka wkrótce może się pojawić zalecenie odśpiewywania 3 zwrotek.
„Polski hymn nie jest długi i ograniczenie go tylko do 1 zwrotki jest przesadą” – przyznał wiceminister Sellin.
Zmiany w hymnie?
W ostatnim czasie hymn Polski już po raz kolejny jest przedmiotem dyskusji. Przypomnijmy, że w pierwszej połowie lipca Onet.pl dotarł do ciekawej propozycji związanej ze zmianami w oficjalnej wersji Mazurka Dąbrowskiego.
Chodzi o propozycję Piotra Zaparta – przewodniczącego komitetu budowy pomnika Jana III Sobieskiego w Wiedniu. Zmiana miałaby dotyczyć fragmentu: „Dał nam przykład Bonaparte, jak zwyciężać mamy!” Pomysłodawca sugeruje, aby wzmiankę o Napoleonie zastąpić informacją o polskim królu.
„Dał nam przykład Jan Sobieski jak zwyciężać mamy! Czy to nie brzmi pięknie?” – pytał w rozmowie z Onet.pl Piotr Zapart – „Sobieski pokazał, że można nie tyle walczyć za coś, tylko o coś, dlatego trzeba to przemyśleć” – dodał.