Belgijska prokuratura potwierdziła, że były premier Katalonii Carles Puigdemont i 4 ministrów zgłosiło się do miejscowej policji. 3 listopada hiszpański sąd wydał za politykiem europejski nakaz aresztowania.
Były premier Katalonii Carles Puigdemont oddał się dobrowolnie w ręce belgijskiej policji. Podobnie postąpiło 4 ministrów z jego rządu. Obecnie belgijska prokuratura bada sprawę i do poniedziałku ma podjąć ostateczną decyzję. Najprawdopodobniej katalońskich polityków czeka podróż do Hiszpanii.
Jednak o tym czy ekstradycja przebiegnie po myśli hiszpańskich władz zdecyduje Belgia. Minister sprawiedliwości Belgii – Koen Geens – zapewnił, że po tym jak hiszpański sąd wydał decyzję o Europejskim Nakazie Aresztowania, nie ma już wpływu na dalsze losy ściganych osób. Obecnie zależą one od państwa w którym zostały zatrzymane. Belgijskie prawo przewiduje możliwość wstrzymania ekstradycji, choć dziennikarze wątpią, aby z tej możliwości skorzystano tym razem.
Czytaj także: \"Pamiętaj, abyś nie prosiła ich o łaskę!\" - generał August Emil Fieldorf \"Nil\
#Internacional #Puigdemont y 4 'exconsellers’ se entregan a la policía https://t.co/VUq42eQFmp #Xalapa #Veracruz #Mexico pic.twitter.com/gEJ2W6LWjJ
— Los Editores (@Los_Editores) 5 listopada 2017
Europejski Nakaz Aresztowania wobec byłego premiera
To właśnie Madryt, 3 listopada, wydał Europejski Nakaz Aresztowania wobec Carlesa Puigdemonta. Hiszpańscy prokuratorzy oskarżyli lidera Katalończyków o podburzanie i nakłanianie do secesji, nieposłuszeństwo wobec władz centralnych oraz o nieprawidłowości finansowe.
Wspomniany Europejski Nakaz był pokłosiem niestawienia się na przesłuchaniu, które miało się odbyć 2 listopada. W tym czasie Puigdemont przebywał już na terytorium Belgii, żądał od Madrytu „gwarancji sprawiedliwego procesu”. Hiszpański sąd nie dał się wciągnąć w rozgrywkę i nie zgodził się na specjalne traktowanie polityka.
W tym czasie 8 ministrów z rządu Puigdemonta zostało aresztowanych.
Hiszpania odzyskuje pełną kontrolę w Katalonii
Rząd w Madrycie 27 października przejął całkowitą kontrolę nad terytorium Katalonii. Senat zdecydował o ograniczeniu autonomii tego regionu. Jedną z pierwszych decyzji było odwołanie rządu Puigdemonta. Na mocy nowych aktualnych przepisów na czele władz regionu stanął Mariano Rajoy.