Informacja o tym, że w Polsce powstanie Centralny Port Komunikacyjny „Solidarność” pojawiła się jeszcze we wrześniu. We wtorek rząd przyjął uchwałę ws. budowy portu w Stanisławowie. Inwestycja będzie kosztować 35 mld zł i może doprowadzić do dynamicznego rozwoju w tym rejonie Polski.
W drugiej połowie września informowaliśmy na portalu wmeritum.pl o budowie nowego portu lotniczego. Centralny Port Komunikacyjny ma powstać w Stanisławowie, na terenie gminy Baranów. Wybór miejsca był uzasadniony położeniem na trasie Warszawa-Łódź.
Szczegóły dotyczące przedsięwzięcia zdradził Mikołaj Wild, rządowy pełnomocnik do budowy Centralnego Portu Lotniczego. Budujemy Port „Solidarność” w interesie wszystkich Polaków – zapewnił.
Czytaj także: Łódź - polskie Detroit
Rząd przyjął projekt
Ustalono, że lotnisko przyjmie nazwę Centralnego Portu Komunikacyjnego dla Rzeczpospolitej Polskiej im. „Solidarności”. We wrześniu złożono projekt uchwały, która zatwierdzałaby plan budowy. 7 listopada rząd przyjął projekt.
„Budowa nowego obiektu jest konieczna, bo Lotnisko Chopina nie może pełnić funkcji dużego portu przesiadkowego. Niedługo nie będzie w stanie obsłużyć rosnącego ruchu – jego przepustowość jest na wyczerpaniu (od lipca 2016 r. do lipca 2017 r. ruch na tym lotnisku wzrósł o 24,7 proc.). Nowo tworzony obiekt przejmie ruch cywilny z Lotniska Chopina” – pisze rząd.
Inwestycja ma być gotowa w 2027 roku. Łączny koszt Centralnego Portu Komunikacyjnego wyniesie około 30-35 mld zł.
„Centralny Port Komunikacyjny ma funkcjonować jako węzeł transportowy oparty na zintegrowanych ze sobą węzłach: lotniczym i kolejowym, spójnych z układem sieci drogowej. Ma to być rentowny, innowacyjny węzeł transportowy, który wprowadzi nas do pierwszej dziesiątki najlepszych portów lotniczych świata i doprowadzi do intensywnego rozwoju pasażerskiego transportu kolejowego oraz zapewni trwałą integrację aglomeracji warszawskiej i łódzkiej” – czytamy w uzasadnieniu.
Rząd zauważa, że położenie geograficzne naszego kraju sprzyja tej inwestycji. Polska jest położona na skrzyżowaniu ważnych tras pomiędzy światowymi metropoliami m.in. Los Angeles-Tel Awiw, Wiedeń-Tokio, Szanghaj-Paryż, Nowy Jork-Teheran.
Według autorów koncepcji Centralnego Portu Komunikacyjnego, nowe lotnisko przejmie ruch cywilny z Lotniska Chopina. Jak wskazuje portal Business Insider Polska nowy port to także wielka okazja dla PLL LOT. Przedsięwzięcie umożliwi polskiej spółce rozwój głównego przewoźnika w naszej części Europy.