Łoś z prowincji Värmland w Szwecji jeszcze kilka miesięcy temu cieszył się ogromną popularnością. Wszystko przez wyjątkowy kolor – efekt mutacji genetycznej. Niestety zwierzę okazało się agresywne i niedawno lokalne władze podjęły decyzję o odstrzale. Jednak pojawili się ludzie, którzy postanowili go uratować…
Biały łoś to niezwykle rzadki widok. Kilka miesięcy temu zwierzę nagrał lokalny polityk Hans Nilsson. Zdjęcia szybko trafiły do sieci i z dnia na dzień stawały się coraz bardziej popularne.
Nilsson w rozmowie z radiem Sverige Radio ujawnił, że to nie pierwsza próba sfotografowania tego wyjątkowego zwierzęcia. Polityk spędził 3 lata na poszukiwaniach łosia i kiedy już go odnalazł wiedział jak ma się zachować.
Kłopoty mieszkańców z łosiem
Po pewnym czasie popularność zwierzęcia spadła, za to pojawiły się informacje o agresywnym zachowaniu łosia. Mieszkańcy zgłaszali na policję przypadki ataków. Doszło do tego, że niektórzy bali się wychodzić z domu. Ostatnio łoś zaatakował kobietę i jej psa. W wyniku tego zdarzenia kobieta zwichnęła ramię. W końcu władze zdecydowały: łosia należy zastrzelić.
Na informację szybko zareagowała Djurens Rätt – organizacja zajmująca się ochroną praw zwierząt. Pojawiła się petycja, natomiast internauci szybko przypomnieli sobie o białym łosiu. W ciągu jednego dnia zebrano ponad 40 tys. podpisów, a sama organizacja mogła ogłosić sukces.
Dlaczego łoś jest biały?
Wbrew obiegowej opinii kolor zwierzęcia nie ma związku z albinizmem. Sarah Gibbens z National Geographic zwróciła uwagę, że łoś nie ma innej charakterystycznej cechy tej choroby: różowych oczu (od koloru naczyń krwionośnych). Prawdopodobnie biały kolor jest konsekwencją mutacji genetycznej. Łoś odziedziczył cechę z genu, który odpowiada za małe kropki w umaszczeniu.
Göran Ericsson – naukowiec ze Szwedzkiego Uniwersytetu Nauk Rolniczych – twierdzi, że co roku pojawiają się informacje o kolejnych białych osobnikach tego gatunku. Takie zwierzęta występują jeszcze m.in. w Norwegii, na Alasce i w Kanadzie. Co ciekawe, w tym ostatnim państwie obowiązuje zakaz polowania na łosie, które są w ponad 50 proc. białe.