Fundacja „Instytut Kultury Cyfrowej”, działająca od kilku lat w Lublinie przygotowała multimedialny album na temat historii i współczesności miasta Lublin. Publikację w nowatorskiej formie przygotowano z okazji 700. rocznicy lokacji miasta Lublina.
Projekt nosi nazwę „700 lat Lublina: dane i wizualizacje”. Pomysłodawcami projektu był zarząd fundacji w składzie: Piotr Celiński, Karol Grzywaczewski, Magdalena Kawa, którzy są redaktorami albumu i autorami koncepcji merytorycznej. Wspierał ich zespół researcherów w składzie: dr Urszula Bronisz, dr Magdalena Kawa, dr Katarzyna Kuć-Czajkowska, Anna Małoszewska, Dariusz Wajs (autor niniejszego artykułu), Klaudia Waryszak-Lubaś, Justyna Załucka. Te osoby odpowiadały za wyszukiwanie i opracowanie danych, które posłużyły do opracowania 50 infografik. Za stronę graficzną odpowiadał Karol Grzywaczewski.
Tematyka infografik, które zawiera album porusza kwestie zarówno historii, jak i współczesności miasta. Z historycznych tematów znalazły się m.in. historia samochodu Żuk, Trybunał Koronny, Lubelski Kat, Cebularz, Lubelski Lipiec 80. Z przygotowanych grafik można dowiedzieć się także wiele o obecnym Lublinie – o studentach, kulturze studenckiej, czytelnictwie, ulicach Lublina i wielu innych zagadnieniach, w których większości udało się zebrać także dane liczbowe. Nie uniknięto także tematów z dziedzictwa kulturowego miasta. Tak o albumie napisali jego twórcy:
Czytaj także: W obronie prawdy historycznej. Walczymy o dobre imię cichociemnego i żołnierza NSZ, Leonarda Zub-Zdanowicza!
Z okazji siedemsetnych urodzin Lublina przygotowaliśmy zbiór wizualnych opowieści o historii i współczesności miasta bazujący na wykorzystaniu danych. Zespół researcherów przez kilka miesięcy przeszukiwał książki, czasopisma, opracowania i Internet związane z Lublinem. Na podstawie zebranych informacji zaprojektowaliśmy 50 krótkich historii-infografik, które udostępniamy na zasadzie open-access. Zapraszamy do pobierania albumu w formacie PDF i przeglądania galerii – podzielcie się z nami swoimi wrażeniami w komentarzach i udostępnijcie dalej, jeśli Wam się spodobało!
Zamysłem twórców było danie czytelnikom swobodnego wykorzystania albumu – oczywiście za podaniem autorstwa. Jest on dostępny zarówno jako pojedyncze grafiki obrazujące poszczególne tematy, jak i w formie pełnego albumu w formacie pdf. W imieniu twórców zapraszam do oglądania i udostępniania.
Album w wersji pdf (TUTAJ) lub jako pojedyncze grafiki (TUTAJ).
Źr.: wMeritum.pl; kulturacyfrowa.org
Fot.: Szater/Wikimedia
Czytaj również: Lublin: Kobranocka zagra dla chorego Krzysia Zagraby