Styczniowa rekonstrukcja rządu nie sprawiła, że Prawo i Sprawiedliwość straciło wyborców. Z badania przeprowadzonego przez CBOS wynika, że partia rządząca może liczyć na poparcie na poziomie 44 procent i w porównaniu z ostatnim badaniem zanotowała wzrost o 3 punkty procentowe. Sondaż wskazuje również, że wszystkie partie parlamentarne z wyjątkiem PSL, zanotowały spadek poparcia.
Opozycja parlamentarna ma powody do zaniepokojenia. Z sondażu przeprowadzonego przez CBOS w dniach 9-17 stycznia wynika, że tylko partia rządząca wyraźnie poprawiła swój wynik sprzed rekonstrukcji. Pozostałe formacje w parlamencie zanotowały spadki.
Poparcie dla największej partii opozycyjnej – PO – jest aktualnie niemal trzykrotnie mniejsze niż dla PiS i aktualnie wynosi 15 proc. ( – 3 pkt. proc. w porównaniu z ostatnim badaniem). Jeszcze więcej, w porównaniu do ostatniego badania straciła Nowoczesna. Partia Katarzyny Lubnauer może liczyć na 6 proc. głosów (- 5 pkt. proc.). Stracił również Kukiz’15, formacja osiągnęła wynik 5 proc. ( – 2 pkt. proc.).
Pozostałe partie znalazłyby się poza Sejmem, jednak warto zwrócić uwagę, że zanotowały one minimalny wzrost poparcia: PSL 4 proc. (+ 1 pkt proc.), SLD 4 proc. (+ 1 pkt proc.), Razem 3 proc. (+ 1 pkt proc.), Wolność 2 proc. (bez zmian).
Czytaj także: PiS zwycięża w kolejnym sondażu. PSL poza Sejmem
[9-17.01.2018] Poparcie w potencjalnych wyborach parlamentarnych: PiS wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem 44% (+3 pp.), PO 15% (-3 pp.), Nowoczesna 6% (-5 pp.), Kukiz’15 5% (-2 pp.), SLD 4% (+1 pp.), PSL 4% (+1 pp.), Razem 3% (+1 pp.), Wolność 2% (=).
— CBOS (@CBOS_Info) 18 stycznia 2018
Ostatnie sondaże
Styczniowe badania opinii publicznej wskazują, że poparcie dla PiS znajduje się obecnie na stabilnym poziomie. W sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” (5-7 stycznia), sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu” (3-5 stycznia) oraz w sondażu IPSOS dla portalu OKO.press (12-14 stycznia) na partię Jarosława Kaczyńskiego chciało głosować 43 proc. osób.
Drugie miejsce w badaniach zajmuje Platforma Obywatelska, która w trzech poprzednich sondażach notowała wyniki na poziomie 18-19 proc. Pozostałe partie nie notują już tak stabilnego poparcia.
Nowoczesna notowała wyniki 11-6 proc, Kukiz’15 otrzymywał 10-6 proc głosów. Z kolei na granicy progu wyborczego balansuje SLD 5-7 proc i PSL 3-5 proc.