Fundacja Sejmlog opublikowała informację na temat ewentualnego podziału mandatów po opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Plan przygotowała Europosłanka Danuta Hübner.
23 stycznia 2018 roku Parlament Europejski zarekomendował pod głosowanie plan rozdysponowania 73 miejsc, które zajmują obecnie posłowie z Wielkiej Brytanii. Zaproponowano, by ogólna liczba miejsc w PE zmniejszyła się z 751 do 705 (mniej o 46).
Pozostałe 27 miejsc zostało rozdysponowane następująco:
5 dodatkowych miejsc dla Francji
5 dodatkowych miejsc dla Hiszpanii
3 miejsca dla Włoch
3 miejsca dla Holandii
2 miejsca dla Irlandii
po 1 miejscu dla Danii, Estonii, Chorwacji, Austrii, Polski, Rumunii, Słowacji, Finlandii i Szwecji.
Oczekuje się, że posłowie PE będą nad nim głosować przed końcem lutego. Następnie plan będzie musiał być zatwierdzony przez szefów rządów państw członkowskich podczas posiedzenia Rady Europy.
Parlament Europejski liczy obecnie 751 eurodeputowanych, sprawujących mandat wolny, wybieranych na pięcioletnią kadencję. W Polsce w stosunku do członków PE używa się potocznie określenia „europarlamentarzysta”, „eurodeputowany” lub „europoseł”, a oficjalne określenie brzmi: „poseł do Parlamentu Europejskiego”. W Wielkiej Brytanii stosuje się określenie „członek Parlamentu Europejskiego” (Member of the European Parliament, w skrócie MEP), we Francji zaś – „deputowany europejski” (un député européen).
Źródło: Facebook.com/SejmLog