Premier Mateusz Morawiecki podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos udzielił wywiadu amerykańskiej stacji CNN. W pewnym momencie dziennikarka zaatakowała polski rząd sugerując, chce on przejąć kontrolę nad wymiarem sprawiedliwości. Stwierdzenie to spotkało się ze zdecydowaną reakcję Morawieckiego, który użył obrazowego porównania.
Prowadząca wywiad dziennikarka amerykańskiej telewizji informacyjej CNN stwierdziła, że zmiana na stanowisku premiera w Polsce miała dokonać się z potrzeby wytłumaczenia się z ustaw mających „zwiększyć kontrolę rządu” nad wymiarem sprawiedliwości.
Grożono nawet, że Polsce zostanie zawieszone prawo głosu. Pan został zaangażowany, aby złagodzić napięcia z UE. Czy tak było i czy Pan sobie poradził? – zapytała dziennikarka.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
W tej sugestii jest tyle prawdy, ile lodu na Saharze – zripostował Morawiecki.
Tak naprawdę dzięki reformom wymiaru sprawiedliwości nasze sądownictwo będzie bardziej niezawisłe, bardziej obiektywne, bardziej transparentne i dużo bardziej efektywne. Podejmiemy wysiłki, by wytłumaczyć nasze racje, by przekonać naszych przyjaciół i partnerów w Brukseli, że nasz system będzie nie tylko bardziej wydajny, ale również niezawisły – dodał premier.
Premier Morawiecki vs. Lewacka dziennikarka CNN
(całość:https://t.co/nzOs7wnQL1) pic.twitter.com/TzezT73bNY
— Prawa strona ?? (@PrawyPopulista) 25 stycznia 2018
Cały wywiad można zobaczyć poniżej.
Światowe Forum Ekonomiczne to szwajcarska fundacja non-profit znana z organizacji corocznej konferencji w Davos. Konferencja w Davos jest spotkaniem prezesów najbogatszych światowych korporacji, przywódców politycznych (prezydentów, premierów i innych) oraz wybranych intelektualistów i dziennikarzy. Bierze w nim udział około 2000 osób. W roku 2013 konferencja odbyła się w dniach 23–27 stycznia.
Oprócz konferencji w Davos fundacja organizuje również spotkania regionalne oraz publikuje raporty. WEF zostało założone w 1971 r. przez Klausa W. Schwaba, niemieckiego profesora biznesu. Według zwolenników, WEF jest odpowiednim miejscem dla dialogu i debaty na temat głównych społecznych i ekonomicznych problemów planety, ponieważ wśród uczestników obecni są przedstawiciele największych ekonomicznych organizacji i najbardziej wpływowych organizacji politycznych, a także intelektualistów, co sprzyja odpowiedniej atmosferze do prowadzenia szerokiej i otwartej debaty.
Według krytyków WEF, jest to tylko forum biznesu, na którym najbogatsze przedsiębiorstwa mogą łatwo negocjować umowy między sobą, a także wywierać nacisk na najbardziej wpływowych polityków świata. Zdaniem krytyków, celem tych spotkań jest bardziej zysk niż rozwiązywanie ekonomicznych problemów, takich jak bieda. Uważa się, że WEF jest zdominowane przez korporacje i ma wpływ na globalne podejmowanie decyzji, więc jest postrzegany przez krytyków jako niewybierany, niedemokratyczny, elitarny, poufny światowy Senat. Do 2001 roku głównymi zarządami podejmującymi decyzje w WEF były Forum Zarządu Dyrektorów i Rada Zarządu Dyrektorów.
Źródło: Twitter.com/PrawaStrona, wikipedia.org