Podczas wczorajszej dyskusji podczas Forum Ekonomicznego w Davos doszło do ostrej wymiany zdań pomiędzy prezydentem Polski Andrzejem Dudą a Jyrkim Katainenem, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej i byłym premier Finlandii.
Oprócz Dudy w panelu dyskusyjnym nt. Europy Środkowej i Wschodniej uczestniczyli także prezydent Litwy, Dalia Grybauskaite oraz prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko. Dyskusję moderował holenderski ekonomista Victor Halberstadt.
Politycy rozmawiali przede wszystkim o bezpieczeństwie energetycznym i Rosji. W pewnym momencie Duda został zapytany przez Halberstadta o kwestię praworządności w Polsce. Co jest dla mnie najważniejsze, to to, że prowadzimy dialog z Komisją Europejską. To bardzo znaczące, ponieważ – proszę mi uwierzyć – to coś nowego. Kilka miesięcy temu nie było dialogu. Był dyktat członków Komisji Europejskiej. Teraz sytuacja trochę się zmieniła – powiedział prezydent.
Nie mogę zrozumieć, dlaczego oni byli tak nieobiektywni w ocenie sytuacji w Polsce i naszych reform sądownictwa. Ustanowiliśmy instytucje i poczyniliśmy zmiany, które funkcjonują w krajach Unii Europejskiej, w Szwecji, w Hiszpanii – dodał.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Duda: Proszę przyjechać do Polski…
Kilka chwil później do dyskusji włączył się obecny na widowni Jyrki Katainen, wiceprzewodniczący KE oraz były premier Finlandii. Polityk zabrał głos i oświadczył, że nie może zgodzić się z tezą Dudy, który stwierdził, że problem istnieje wyłącznie między Polską a KE. Nie, to nie jest problem między Polską a Komisją Europejską. Jeśli dobrze pamiętam, to 23 kraje członkowskie oceniły, że naprawdę mamy problem. Dlatego KE rozpoczęła ten dialog między Polską a Brukselą – powiedział Fin.
Odpowiedź Dudy była wyjątkowo ostra. Nie zgadzam się – oświadczył Duda. W tym momencie przerwał mu moderator dyskusji, Halberstadt. No dobrze, ale miała być dyskusja nt. KE – wtrącił nieśmiało Holender. Duda zdawał się nie zwracać na niego uwagi. Proszę przyjechać do Polski i zobaczyć na własne oczy i zobaczyć, jak wygląda sytuacja w moim kraju. 70% naszych obywateli jest przekonanych, że nasze sądownictwo i wymiar sprawiedliwości wymagają reformy. Ludzie czują się zakładnikami wymiaru sądownictwa.
OD 32:30
źródło: YouTube, gazeta.pl