Mateusz Morawiecki odbył wczoraj rozmowę telefoniczną z Benajminem Netanjahu, premierem Izraela. Jej tematem przewodnim było wyjaśnienie sporu powstałego pomiędzy państwami po przyjęciu przez Sejm RP ustawy wprowadzającej surowe kary za np. użycie sformułowania „polskie obozy śmierci”.
O tym, że Mateusz Morawiecki odbył rozmowę z premierem Izraela poinformowała rzecznik prasowy rządu, Joanna Kopcińska.
Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z premierem Benjaminem Netanjahu na temat bieżących stosunków pol-izraelskich oraz uwarunkowań historycznych. Ustalono, że będzie prowadzony dialog między zespołami obu krajów. Dialog ten nie będzie dotyczył suwerennych decyzji polskiego parlamentu – napisała Kopcińska w serwisie Twitter.
Premier @MorawieckiM rozmawiał dziś z Prem Benjaminem Netanjahu na temat bieżących stosunków pol-izraelskich oraz uwarunkowań historycznych. Ustalono, że będzie prowadzony dialog między zespołami obu krajów. Dialog ten nie będzie dotyczył suwerennych decyzji polskiego parlamentu
— Joanna Kopcińska (@j_kopcinska) 28 stycznia 2018
Informacja została potwierdzona również przez stronę izraelską.
Premier Benjamin Netanjahu rozmawiał z premierem Polski Mateuszem Morawieckim. Zgodził się na natychmiastowe otwarcie dialogu pomiędzy państwami, aby osiągnąć porozumienie w kwestii ustawodawstwa – czytamy na oficjalnym profilu Netanjahu na Twitterze.
ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח הערב בטלפון עם ראש ממשלת פולין מתאוש מורביצקי.
השניים סיכמו לפתוח בדיאלוג מיידי בין צוותים של שתי המדינות, כדי לנסות להגיע להבנות בנושא החקיקה.
— ראש ממשלת ישראל (@IsraeliPM_heb) 28 stycznia 2018
Napięcia na linii Polska-Izrael pojawiły się po przyjęciu przez Sejm RP ustawy wprowadzającej surowe kary za użycie sformułowania „polskie obozy śmierci”. Jej zapisy nie spodobały się władzom Izraela, co przyznała ambasador Anna Azari. Mamy nadzieję, że możemy znaleźć wspólną drogę, żeby zrobić jakąś zmianę w tej nowelizacji. Dlatego, że Izrael też rozumie, kto budował Auschwitz i inne obozy i wszyscy wiedzą, że to nie byli Polacy. U nas to traktuje się jak niemożliwość powiedzenia prawdy o zagładzie, wszyscy są oburzeni – powiedziała podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz.
W sprawę zaangażowało się także izraelskie MSZ, które wydało oficjalne oświadczenia. Apeluje w nim o zmianę ustawy.
źródło: Twitter, se.pl
Fot. Flickr/Kancelaria Premiera