Jak informuje portal Onet.pl, ośmioro kongresmenów z ponadpartyjnej grupy zadaniowej Kongresu USA ds. zwalczania antysemityzmu napisało list do prezydenta Andrzeja Dudy. Wyrażają w nim nadzieję, że zawetuje on nowelizację ustawy o IPN, jeśli zostanie ona przyjęta przez Senat.
Konflikt dyplomatyczny pomiędzy Polską i Izraelem w ciągu ostatnich dni stał się głównym tematem dyskusji polityczno-historycznych w naszym kraju. Oprócz działań podejmowanych przez przedstawicieli władz, w spór włączyli się również dziennikarze, publicyści, naukowcy i zwykli ludzie, którzy często biorą udział w dyskusjach na tematy związane z historią obu narodów.
Andrzej Duda zabrał głos w sprawie sporu z Izraelem: „Proszę o więcej wstrzemięźliwości, mniej emocji”
Dzisiaj głos w sprawie po raz kolejny zabrał Andrzej Duda. Prezydent zaapelował o unikanie zbędnych emocji i zachowanie spokoju.
Proszę o więcej wstrzemięźliwości, mniej emocji, a przede wszystkim absolutnie nie kierować się w debacie, dyskusji gniewem i nie obrażać innych. To dla mnie jako prezydenta rzecz najistotniejsza” – powiedział prezydent podczas wizyty w Żarach.
Czytaj także: Andrzej Duda zabrał głos w sprawie sporu z Izraelem. \"Proszę o więcej wstrzemięźliwości, mniej emocji\
Zdaniem prezydenta podgrzewanie sporu nie jest dobre dla obu stron, natomiast porozumienie uda się osiągnąć wówczas, gdy wyeliminujemy gniew z debaty publicznej.
„Jestem przekonany że uda nam się właśnie w taki sposób i tak działając osiągnąć prawdę, która nam się należy co do naszej historii, przekonanie o tej prawdzie na świecie, a w związku z tym także i sprawiedliwość. Sprawiedliwe ocenienie postawy naszej, naszych przodków, naszego narodu” – dodał.
Amerykańscy kongresmeni apelują do prezydenta Andrzeja Dudy o weto ustawy o IPN
Nieoczekiwanie głos w sprawie napiętych relacji na linii Polska-Izrael zabrała grupa amerykańskich kongresmenów, którzy napisali list do prezydenta Andrzeja Dudy.
Jego wyrażają zaniepokojenie uchwaloną przez Sejm i czekającą na rozpatrzenie przez Senat ustawą, która „penalizowałaby nawiązania do polskiego współudziału w nazistowskich zbrodniach wojennych przeciwko Żydom podczas okupacji Polski w czasie drugiej wojny światowej”.
W liście wyrażono obawę, że ta ustawa może mieć „mrożący efekt” dla dialogu, nauki i odpowiedzialności w Polsce wobec Holokaustu. Za niepokojące uznano też, że Sejm przyjął tę ustawę w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu – „dniu, w którym świat otwarcie mówi o potwornościach Holokaustu, by zapewnić, że takie okrucieństwa nigdy się nie powtórzą”.
Autorzy akcentują, jak bardzo Polska ucierpiała pod niemiecką okupacją, zwracają uwagę na ponad 6,6 tys. Polaków uznanych za Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Wskazują też jednak na „liczne udokumentowane przypadki Polaków wspomagających nazistów, bezpośrednio i pośrednio, w mordowaniu niewinnych Żydów”.
Kongresmeni podkreślają znaczenie wolności słowa i otwartej debaty, „zwłaszcza w związku z kwestiami, w których najtrudniej jest się pogodzić”. Eksponują przewodnią rolę Polski w badaniach nad Holokaustem, wskazując na działalność Muzeum Historii Żydów Polskich, i stwierdzają, że „uchwalenie tej ustawy jest sprzeczne z tą podziwu godną spuścizną”.
Dlatego też mamy nadzieję, że wypowie się pan przeciwko temu projektowi ustawy i zawetuje ją, gdyby trafiła na pańskie biurko – podsumowują i dodają, że liczą na możliwość podjęcia dialogu i oczekują na odpowiedź.
Pod listem podpisali się: Nita Lowey, Elito Engel, Ted Deutsch, Marc Veasey (Demokraci) oraz Chris Smith, Ileana Ros-Lehtinen i Peter Roskam (Republikanie).
Źródło: Onet.pl, wMeritum.pl