We wtorek Andrzej Duda ogłosił, że postanowił się podpisać ustawę o IPN, jednocześnie akt prawny zostanie w tzw. trybie następczym skierowany do Trybunału Konstytucyjnego. Decyzja prezydenta wywołała falę komentarzy w sieci.
Nowelizacja ustawy o IPN była najgłośniejszym tematem politycznym w ostatnim okresie. Nowe przepisy wywołały sprzeciw Izraela i Ukrainy, sceptycznie odniosły się do nich również Stany Zjednoczone. Mimo wszystko obóz rządzący nie zamierzał rezygnować ze swojego planu i projekt w ekspresowym tempie przebrnął przez Sejm i Senat.
Ostateczną decyzję w sprawie przyszłości nowelizacji podjął prezydent. Andrzej Duda poinformował, że podpisze ustawę, jednak jednoczenie odeśle ją do Trybunału Konstytucyjnego. Ogłoszenie tej decyzji wywołało wiele komentarzy.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Zadowolenie z podpisania ustawy przez prezydenta wyrazili przedstawiciele obozu rządzącego m.in. Patryk Jaki, Marek Kuchciński, czy Dominik Tarczyński.
Dziękuję PAD za akceptację ustawy i słowa, że przepisy są dobre. Skierowanie do TK dam nam czas na dialog z partnerami. https://t.co/3dZw7Hjwls
— Patryk Jaki (@PatrykJaki) 6 lutego 2018
Podpisanie ustawy o IPN przez Pana Prezydenta – słuszna decyzja. Skierowanie już podpisanej ustawy do TK, celem wyjaśnienia jakichkolwiek wątpliwości – również słuszne
— Marek Kuchciński (@MarekKuchcinski) 6 lutego 2018
Pozytywnie o ruchu prezydenta wyrazili się politycy z Kukiz’15, m.in. Stanisław Tyszka.
Dobra decyzja Prezydenta. Broniąca polskich racji, a jednocześnie dająca pole manewru dla ewentualnego bardziej precyzyjnego sformułowania przepisów.
Mam nadzieję, że efektem awantury nie będzie brak uregulowania reprywatyzacji. Projekt MS trzeba jednak mocno poprawić.
— Stanisław Tyszka (@styszka) 6 lutego 2018
Decyzja nie przekonuje za to przedstawicieli środowiska narodowców. Zarówno Robert Winnicki, jak i Krzysztof Bosak zwrócili uwagę na jej asekuracyjny charakter. Podobnie zareagował ksiądz Isakowicz-Zaleski, choć podkreślił, że podpisanie ustawy jest sukcesem.
Prezydent @AndrzejDuda podpisał #ustawaIPN! To wielki sukces PL patriotów, którzy o to tak mocno upominali się. Jednak skierowanie do TK, to asekuracja. A w swoim długim przemówienie #PAD więcej poświecił uwagi „wrażliwości” #Izrael niż polskich ofiar. A o ofiarach #UPA ani słowa https://t.co/Gw4ShPvdJR
— Isakowicz-Zaleski (@IsakowiczZalesk) 6 lutego 2018
Podpisanie ustawy przez Andrzeja Dudę krytycznie oceniają przedstawiciele części opozycji. Borys Budka z PO określił ją jako „schowanie głowy w piasek”. Skrytykował ją również Rafał Trzaskowski, który stwierdził, że wadliwe przepisy należało poprawić.
Tryb następczy. Ustawa wchodzi w życie. A wątpliwości wyjaśnić ma usłużny partii rządzącej Trybunał Konstytucyjny. A trzeba było po prostu naprawić ten prawny bubel.
— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) 6 lutego 2018
Skierowanie przez #PAD #ustawaIPN do kontroli następczej w tzw. #TK to schowanie głowy w piasek i oddanie faktycznej decyzji na Nowogrodzką. Nie mamy bowiem niezależnego sądu konstytucyjnego. A nieprecyzyjne prawo wejdzie w życie.
— Borys Budka (@bbudka) 6 lutego 2018
Z kolei liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer decyzję określa mianem błędu. Zaapelowała również o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
Podpisanie ustawy o IPN przez PAD to uleganie narodowcom i PJK. To błąd z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski.
Wobec dramatycznego kryzysu dyplomatycznego ze strategicznymi partnerami Polski Zaapelowałam do PAD o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. pic.twitter.com/YIYAUy8IwR
— Katarzyna Lubnauer (@KLubnauer) 6 lutego 2018
Publicysta Marcin Makowski decyzję określa mianem „salomonowego rozwiązania”. Z kolei Konrad Piasecki ocenił ją jako „nie najgorszą”.
No, czyli PAD podpisze, ale TK będzie musiało pogłówkować jak ustawę o IPN wygładzić. Tak zwane salomonowe rozwiązanie, czyli nikt ze skrajnych pozycji nie będzie zadowolony. Ale na dłuższą metę dopracowanie ustawy może się jej tylko przysłużyć.
— Marcin Makowski (@makowski_m) 6 lutego 2018
Bezpieczna decyzja. Ale z tych które były do dyspozycji – nie najgorsza
— Konrad_Piasecki (@KonradPiasecki) 6 lutego 2018