Premier Mateusz Morawiecki zaprosił zagranicznych dziennikarzy do Muzeum Ulmów w Markowej. Podczas piątkowego spotkania przekonywał, że ustawa o nowelizacji IPN ma dać kres fałszowaniu polskiej historii, ponieważ Polska nie była odpowiedzialna za holokaust. Belgijski tygodnik „Politico” twierdzi, że podczas wizyty polska dyplomacja zaliczyła wpadkę. Chodzi o jeden z posiłków, który został podany dziennikarzom.
„Politico” opisuje wycieczkę dla zagranicznych dziennikarzy zorganizowaną przez Kancelarię Premiera. Reporterzy z obcojęzycznych mediów zostali zaproszeni do Markowej, gdzie znajduje się Muzeum Polaków Ratujących Żydów.
Mateusz Morawiecki swoją wizytę w Markowej rozpoczął od złożenia kwiatów na grobie Rodziny Ulmów. Złożył także kwiaty pod pomnikiem poświęconym Pamięci Żydów ofiar zagłady i Nieznanych Polaków zamordowanych za niesioną im pomoc
oraz zapalił znicz pod ścianą z listą nazwisk Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu. Na wspólne zwiedzanie muzeum im. Rodziny Ulmów premier zaprosił korespondentów zagranicznych.
Nigdy nie zgodzimy się na to, żeby ktoś mówił, że Polska była współodpowiedzialna za Holokaust
– oświadczył premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania w Markowej na Podkarpaciu.
„Politico” pisze o wpadce polskiej dyplomacji podczas wizyty zagranicznych dziennikarzy
Dziennikarzom „Politico” nie spodobało się działanie polskiej dyplomacji. W artykule zamieszczonym na portalu internetowym skrytykowali zorganizowane przez premiera spotkanie, a kontrofensywę opartą na działaniach specjalistów od PR nazwali „żartem”.
Belgijski portal twierdzi, że podczas wizyty polska dyplomacja zaliczyła wpadkę. Chodzi o jeden z posiłków, który został podany dziennikarzom.
W czym rzecz? Dziennikarzy poczęstowano omletami z kiełbasą wieprzową. „Politico” ocenia, że to dość osobliwy wybór podczas wycieczki, której celem było pokazanie, że rząd polski jest przyjaźnie nastawiony do Żydów. Szczególnie, że niektórzy z zaproszonych korespondentów byli Żydami. A im, jak wiadomo, z powodów religijnych wieprzowiny jeść nie wolno.
Polish government flubs its way through defense of new Holocaust law https://t.co/XkAMbSb0u7
— POLITICO Europe (@POLITICOEurope) 5 lutego 2018
Politico Europe to anglojęzyczny tygodnik belgijski wydawany w Brukseli. Jest następcą European Voice i po raz pierwszy pojawił się w druku 23 kwietnia 2015 roku. Publikowany jest we współpracy amerykańskiego czasopisma politycznego Politico i niemieckiego Axel Springer SE .
Funkcjonuje również portal internetowy politico.eu Internecie zajmujący się różnymi obszarami polityki.
Relacje politico koncentrują się na polityce UE jako całości, obejmującej zarówno państwa członkowskie, jak i Stany Zjednoczone, a także globalne wydarzenia polityczne, komentarze i raporty uzupełniające.
Źródło: politico.eu, Wprost.pl, wikipedia.org, wMeritum.pl, premier.gov.pl