Nie od dziś wiadomo, że polskie władze emigracyjne dzięki informacjom przekazywanym między innymi przez Armię Krajową informowały aliantów o niemieckich obozach koncentracyjnych i Holokauście. Dokumenty, jakie zostały odtajnione przez Organizację Narodów Zjednoczonych to kolejny dowód na to, że Zachód na to nie zareagował.
Odtajnione dokumenty pochodzą z Komisji do spraw Zbrodni Wojennych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jej prace trwały od 11 stycznia 1944 roku do końca marca 1948 roku, a efektem jest 450 tysięcy stron dokumentów. Zostały one odtajnione w 2017 roku, a teraz dostęp do nich uzyskał Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami imienia Witolda Pileckiego.
Starania o to podjęła między innymi Magdalena Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W siedzibie resortu odbyła się w środę konferencja z udziałem Ireny Wiśniewskiej, byłej więźniarki obozu Auchwitz-Birkenau. Podczas konferencji przekazano opinii publicznej informacje na temat dokumentów.
Czytaj także: Raporty Karskiego – Amerykanie ignorowali informacje o Holokauście
Jak wyjaśniła Magdalena Gawin podczas konferencji, w dokumentach zawarte są między innymi raporty Armii Krajowej na temat zbrodniczych działań III Rzeszy. – W tych materiałach zawarte są raporty rządu polskiego w Londynie, który za pośrednictwem wywiadu i kontrwywiadu Armii Krajowej, informował Zachód o obozach koncentracyjnych w Polsce, o eksterminacji ludności cywilnej, o eksterminacji inteligencji oraz o Zagładzie Żydów europejskich i polskich – mówiła.
Zaznaczyła również, że alianci nie podjęli żadnej akcji, mimo że mieli wiedzę na temat działań niemieckich. – Były podawane wszystkie nazwy obozów koncentracyjnych i obozów śmierci, łącznie z ich lokalizacją. Alianci wiedzieli, co się dzieje w Polsce i nie podjęli żadnych akcji, żadnej prewencji, nie zbombardowali ani jednej linii kolejowej, która prowadziła pełne ludzi do obozów i do komór gazowych – dodała.
.@OBnTPileckiego, dzięki staraniom wiceminister #Gawin i pomocy @MSZ_RP, jako jedna z pierwszych instytucji na świecie otrzyma dokumenty Komisji Narodów Zjednoczonych do spraw Zbrodni Wojennych. Cyfrowe kopie materiałów archiwalnych będą tam przechowywane i udostępniane badaczom pic.twitter.com/bXFhNelPT2
— Ministerstwo Kultury (@MKiDN_GOV_PL) February 15, 2018
Czytaj także: Jan Kapela skazany za sprofanowanie polskiego hymnu