Od marca 2018 r. zacznie obowiązywać ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. W związku z nowymi regulacjami sklepy próbują znaleźć rozwiązania, dzięki którym ominą nowe przepisy. Tak jest w przypadku Galerii Metropolia w Gdańsku, która… będzie funkcjonować również jako dworzec.
Pod koniec listopada Sejm przegłosował ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Zgodnie z przepisami już od 1 marca 2018 roku każdego miesiąca w Polsce będą dwie niedziele handlowe. Przyjęto, że będzie to pierwsza i ostatnia niedziela w miesiącu. Natomiast od 2019 roku tylko ostatnia niedziela będzie wolna. Ostatecznie, zakaz handlu we wszystkie niedziele zacznie obowiązywać w Polsce od 2020 roku.
Ta galeria handlowa zamieni się… w dworzec
Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, właściciele Galerii Metropolia w Gdańsku postanowili wybudować w obiekcie dwie kasy biletowe oraz poczekalnię dla podróżnych. Oficjalnym powodem wprowadzenia nowych rozwiązań jest podwyższenie komfortu pasażerów pobliskiego dworca, Galeria Metropolia sąsiaduje bowiem z dworcem kolejowym we Wrzeszczu. W praktyce mają one pozwolić na obejście zakazu niedzielnego handlu.
Od samego początku zakładaliśmy wprowadzenie funkcji dworcowych tak, aby wachlarz usług dla pasażerów był kompletny: obejmował poczekalnie, kasy biletowe, informację pasażerską oraz rozbudowaną gastronomię — powiedział w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Andrzej Klein, dyrektor galerii.
Czytaj także: Kolejny sposób na obejście zakazu handlu w niedzielę. Sklepy odzieżowe będą otwarte?
W ustawie znajduje się przepis, który mówi o tym, że „zakaz handlu nie obowiązuje w placówkach handlowych znajdujących się na dworcach w zakresie związanym z bezpośrednią obsługą podróżnych”.
Jeszcze w tym tygodniu gotowa będzie analiza prawna, która wyjaśni, czy kasy i poczekalnia umożliwią najemcom sklepów w galerii niedzielny handel. Zdaniem adwokata Krzysztofa Szocika, wątpliwości będzie budziło to, które sklepy w galerii będą mogły być w niedziele otwarte. Prawo dopuszcza bowiem otwieranie tylko tych sklepów, których profil sprzedaży wiąże się bezpośrednio z obsługą podróżnych.
O ile jasne jest, że sprzedaż np. telewizorów nie wiąże się bezpośrednio z obsługą pasażerów, to np. odzież, obuwie czy kosmetyki można zaliczyć do szarej strefy, która będzie wywoływać kontrowersje – mówi Krzysztof Szocik w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”
Inne próby obejścia zakazu handlu w niedzielę
To nie pierwszy pomysł na obejście zakazu handlu w niedzielę, o którym mówi się w kontekście nowej ustawy. Pod koniec stycznia tego roku informowaliśmy, że sieć sklepów Biedronka rozważa wprowadzenie trzeciej, nocnej zmiany.
Pracownicy mieliby stawiać się w pracy tuż po północy z niedzieli na poniedziałek i pracować przez 5,5 godziny. W tym czasie mają rozładować towar, posprzątać sklep i wypiec pieczywo tak, by wszystko było gotowe na otwarcie sklepu o 7:00 – pisaliśmy wówczas.
Źródło: wiadomosci.radiozet.pl, money.pl, wMeritum.pl