Wydaje mi się, że w sprawie Ustawy 2.0 porozumienie z wicemarszałkiem Sejmu Ryszardem Terleckim jest niemożliwe; nasze stanowiska są tak odmienne, że dalsza próba budowania pomostu jest bezcelowa – ocenił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Gowin pytany był w środę w Radiu Zet o swój stosunek do wypowiedzi wicemarszałka Sejmu, szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego, który krytycznie odniósł się do projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce (określanej także mianem Ustawy 2.0 czy Konstytucji dla Nauki).
Terlecki zapytany został w ubiegłym tygodniu w rozmowie z tygodnikiem „Sieci” o to, czy projekt Konstytucji dla Nauki zyska akceptację PiS. „Po pierwsze słowo +konstytucja+ w tym przypadku to trochę tromtadracja ustawodawcza. A po drugie, nie ma zgody na tę ustawę” – podkreślił lider klubu PiS.
„Wydaje mi się, że w sprawie tej ustawy porozumienie z panem marszałkiem Terleckim jest niemożliwe. Tu muszą zapaść decyzje polityczne” – powiedział w środę Jarosław Gowin. „Próbowałem szukać zbliżenia stanowisk, ale te stanowiska są tak bardzo odmienne, że dalsza próba budowania pomostu jest już bezcelowa” – dodał.
Czytaj także: Ustawa 2.0: Co czeka studentów? Przedstawiamy najważniejsze zmiany
Wicepremier powiedział również, że na temat projektu nowej ustawy kilkukrotnie rozmawiał w ostatnim czasie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. „Czekam ze spokojem na stanowisko PiS” – podsumował Gowin.
Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym i nauce ma być pierwszą od ponad 12 lat reformą szkolnictwa wyższego w Polsce. Zastąpić ma cztery obecnie obowiązujące ustawy: prawo o szkolnictwie wyższym, ustawę o zasadach finansowania nauki, o stopniach i tytule naukowym, a także ustawę o kredytach i pożyczkach studenckich. O połowę ma się też zmniejszyć liczba rozporządzeń, których obecnie jest ok. 80.
Wyjściowy projekt ustawy Gowin przedstawił we wrześniu 2017 r. podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie. Od tego momentu trwały konsultacje społeczne i międzyresortowe projektu. 22 lutego zaktualizowany projekt ustawy został skierowany do Komitetu Stałego Rady Ministrów.
Resort nauki chce, by nowa Ustawa 2.0 zaczęła obowiązywać od 1 października 2018 r.