Chociaż emocje związane z reformą edukacji nieco opadły, wciąż trwają prace nad organizacją kolejnych lat szkolnych. Duże emocje wzbudzają między innymi podstawy programowe, które musiały powstać dla 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum ogólnokształcącego.
Jakiś czas temu głośno zrobiło się o nowej podstawie programowej dla liceum ogólnokształcącego z historii. W pierwotnym projekcie nie było tam w dalszym ciągu miejsca dla historii ruchu narodowego w Polsce. Wiele środowisk krytykowało ją za szczątkowe informacje na temat choćby Narodowych Sił Zbrojnych czy postaci Romana Dmowskiego.
Na szczęście, konsultacje, w których uczestniczyli poseł Sylwester Chruszcz, członek Związku Żołnierzy NSZ, prof. Jan Żaryn oraz przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej doprowadziły do wprowadzenia nowych elementów, których w podstawie programowej do tej pory brakowało. Uczniowie poznają wiec nie tylko postać Romana Dmowskiego, ale również historię Narodowych Sił Zbrojnych, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, które stanowiły ważne formacje w trakcie i po zakończeniu II wojny światowej.
Jak w praktyce wygląda ruch narodowy w podstawie programowej? W jej założeniach absolwent 4-letniego liceum ogólnokształcącego i 5-letniego technikum będzie potrafił:
- Przedstawić genezę nowoczesnych ruchów politycznych (socjalizm, ruch ludowy, ruch narodowy), z uwzględnieniem ich przedstawicieli, w tym: Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Józefa Piłsudskiego i Wojciecha Korfantego;
- Ocenić wpływ Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego oraz innych polityków na kształt II Rzeczypospolitej oraz porównać ich wizje Polski
- Scharakteryzować polityczną i militarną działalność Armii Krajowej oraz Narodowych Sił Zbrojnych i Batalionów Chłopskich, a także wskazać różne formy oporu wobec okupantów
- Omówić działalność opozycji legalnej oraz podziemia antykomunistycznego, w tym: Narodowych Sił Zbrojnych (NZSZ), Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (WiN), Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW)
Czytaj także: Rocznica pojawienie się znaku Polski Walczącej na murach okupowanej Warszawy