Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił wyrok ws. spółki Uber France. Wynika z niego, że państwa członkowskie mogą „zakazać nielegalnego prowadzenia działalności transportowej w ramach usługi UberPop i ścigać je na drodze karnej”.
Ogłoszony 10 kwietnia wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczył spółki Uber France, a konkretnie usługi, którą świadczyła ona za pomocą aplikacji na telefon „UberPop”. Rozwiązanie umożliwiało kontakt pomiędzy właścicielami pojazdów, którzy nie są zawodowymi kierowcami a osobami chcącymi skorzystać z transportu.
„W ramach świadczonej za pomocą tej aplikacji usługi spółka ta ustala wysokość opłat za przejazd, pobiera opłatę od klienta, a następnie przekazuje jej część niezawodowemu kierowcy pojazdu oraz wystawia faktury” – czytamy w komunikacie prasowym.
Tego typu zorganizowane kojarzenie pasażerów z niezawodowymi kierowcami przez UberPop nie spodobało się francuskim władzom. Wkrótce, podobnie jak kilku innych państwach zachodnich, wspomniana usługa została zakazana. Francuscy śledczy postawili przed sądem menadżerów, którzy mają odpowiadać za ten proceder.
W wyniku konfliktu w procesie przed sądem krajowym sprawa została skierowana do unijnego Trybunału. Sędziowie mieli za zadanie odpowiedzieć na pytanie: „czy władze francuskie miały obowiązek uprzedniej notyfikacji Komisji projektu ustawy” na podstawie której sądzą przedstawicieli Ubera. We wtorek Trybunał ogłosił wyrok.
„Państwa członkowskie mogą zakazać nielegalnego prowadzenia działalności transportowej takiej jak UberPop i ścigać ją na drodze karnej bez konieczności uprzedniego notyfikowania Komisji projektu aktu prawa zakazującego prowadzenia takiej działalności” – czytamy w komunikacie.
„Trybunał w pierwszej kolejności przypomniał, że w dniu 20 grudnia ubiegłego roku w sprawie Uber Hiszpania2 rozstrzygnął, iż oferowana w Hiszpanii usługa UberPop należy do dziedziny transportu i nie stanowi usługi społeczeństwa informacyjnego w rozumieniu dyrektywy 98/34. Zdaniem Trybunału usługa UberPop oferowana we Francji jest w swej istocie identyczna z tą oferowaną w Hiszpanii, przy czym to do sądu okręgowego w Lille należy ustalenie tej kwestii” – informują autorzy komunikatu prasowego.