W połowie kwietnia informowaliśmy Państwa o zmianach w prawie drogowym, zgodnie z którym kierowcy pojazdów zarejestrowanych w Polsce nie będą musieli mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i dokumentu o zawarciu umowy ubezpieczenia OC, jeśli poruszają się po terytorium naszego kraju. Teraz resort planuje kolejne zmiany, tym razem zmieniając przepisy dotyczące obowiązkowego wyposażeniu samochodu.
Ministerstwo Infrastruktury w ramach działań, które mają zmniejszyć liczbę ofiar na polskich drogach, chce wprowadzić wkrótce obowiązek wożenia w każdym samochodzie apteczki. Prace nad stosownymi zmianami w prawie już trwają. Przepisy muszą określić nie tylko karę za brak apteczki, ale też szczegółowo wyliczyć jej zawartość.
Obecnie w każdym samochodzie zarejestrowanym w Polsce obowiązkowo znajdować się musi jedynie gaśnica i trójkąt. Jak podkreśla portal auto-swiat.pl, w wielu europejskich krajach na tej liście znajdują się też kamizelka odblaskowa, z której trzeba korzystać w razie unieruchomienia samochodu na drodze oraz apteczka – niezbędna do udzielenia pierwszej pomocy.
Obecnie kary grożą za brak odpowiednio oznakowanych gaśnicy (musi być ważna) oraz trójkąta ostrzegawczego (ze znakiem homologacji).
Wkrótce istotne zmiany w prawie o ruchu drogowym. Kierowcy nie będą musieli mieć przy sobie tych dokumentów
Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra cyfryzacji, zakłada, że, to czy kierowca ma dowód rejestracyjny/pozwolenie czasowe i ważną polisę OC będzie potwierdzał w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) organ kontroli ruchu drogowego.
Jak wyjaśniono, zwolnienie z obowiązku posiadania przy sobie wymienionych dokumentów, nastąpi po ogłoszeniu komunikatu ministra cyfryzacji wskazującego termin, od którego przepis będzie stosowany. Komunikat zostanie ogłoszony na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Cyfryzacji z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.
W ramach nowelizacji zaproponowano m.in.: ujednolicenie danych gromadzonych w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK) „z zakresem danych o osobach i jednostkach uczestniczących w nabywaniu uprawnień do kierowania, gromadzonych w lokalnych ewidencjach i rejestrach przez starostów, marszałków województw i wojewodów” czy wprowadzenie przepisów umożliwiających „migrację danych o ośrodkach szkolenia, jeśli chodzi o świadectwa kwalifikacji zawodowej”.
Ważna zmiana dla kierowców: od czerwca koniec z kasowaniem punktów karnych
4 czerwca 2018 roku wchodzą w życie zmiany (uchwalone w 2014 roku), zgodnie z którymi, możliwość redukowania punktów karny zniknie. Kierowca, który przekroczy limit 24 punków karnych, nie będzie już tracić prawa jazdy. Zostanie automatycznie skierowany na szkolenie.
Kierowca będzie miał miesiąc na wzięcie udziału w szkoleniu (liczony od dnia doręczenia wezwania). Szkolenie będzie organizowane w wymiarze 28 godzin i rozłożone na 4 dni. Kierowca będzie musiał zapłacić za nie 500 zł. Uczestnik podczas kursu zostanie poddany m.in. badaniom psychologicznym.
Po odbyciu szkolenia punkty karne zostaną wyzerowane. Jednak następny tego typu kurs będzie można odbyć dopiero za 5 lat. Fakt ten, w połączeniu z usunięciem możliwości redukowania punktów w ciągu roku, może poważnie komplikować życie niektórym kierowcom.
Źródło: auto-swiat.pl, wMeritum.pl