Wydaje się, że skutki długotrwałego palenia są powszechnie znane. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak wielkie spustoszenie papierosy powodują w organizmie palacza. Amanda Eller, studentka pielęgniarstwa z Karoliny Północnej, opublikowała na Facebooku film, na którym widzimy, jak wyglądają płuca nałogowego palacza z 20-letnim stażem. Różnica między chorym i zdrowym narządem jest wstrząsająca.
Amanda Eller, studentka pielęgniarstwa z Karoliny Północnej pokazała, jak wyglądają płuca człowieka, który pali od dwudziestu lat, a paczka papierosów wystarcza mu na jeden dzień. Kobieta nagrała i udostępniła w mediach społecznościowych film, na którym porównuje płuca zdrowe i płuca nałogowego palacza. Te drugie, całe czarne, trawione przez nowotwór, wyglądają naprawdę przerażająco.
Na filmie widzimy różnicę między pompowaniem powietrza przez płuca palacza i zdrowy narząd. „Gołym okiem” widać, że chore płuca funkcjonują dużo gorzej.
Przeciętny palacz żyje o 14 lat krócej od osoby niepalącej. Na raka płuc wywołanego paleniem tytoniu, umiera na świecie 5 milionów osób rocznie. Według raportu WHO w 2017 roku Polacy wypalili aż 40 miliardów sztuk papierosów. pali zaś około 30 procent polskiego społeczeństwa.
Najbardziej znanym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka płuc jest palenie tytoniu. Uważa się, że ponad 90% przypadków tej choroby związanych jest z kancerogennym działaniem dymu tytoniowego. Ryzyko zachorowania podnosi także palenie bierne. W dymie tytoniowym występuje ponad 3000 rakotwórczych substancji, należą do nich chlorek winylu, metan, chinolina, hydrazyna, alkaloidy, akroleina, węglowodory aromatyczne, metale ciężkie (np. kadm, ołów, nikiel, polon) oraz szereg różnorodnych amin, fenoli, alkoholi, estrów, eterów, aldehydów czy amidów. Ponadto w skład dymu wchodzą toksyczne gazy takie jak tlenek węgla, cyjanowodór, formaldehyd, amoniak, dwutlenek azotu. Głównymi kancerogenami są węglowodory aromatyczne (benzopiren, dibenzoantracen), które powodują mutacje antyonkogenu p-53. Ryzyko wystąpienia raka płuca jest zależne od liczby wypalanych papierosów w ciągu doby, a także od czasu trwania nałogu.
Źródło: buzz.gazeta.pl, wikipedia.org