Zarobki polityków od lat wzbudzają emocje i zainteresowanie społeczeństwa. Ostatnio w Polsce rozgorzała dyskusja na temat pensji posłów i ministrów. A jak wygląda sytuacja w przypadku prezydenta Polski? Pokazujemy, jak kształtują się zarobki głowy naszego państwa na tle europejskich przywódców.
O wysokości pensji polskiego prezydenta decyduje ustawa z dnia 31 lipca 1981 roku o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz rozporządzenie Prezydenta RP z dnia 25 stycznia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad wynagradzania osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.
W ustawie czytamy, że „wynagrodzenie Prezydenta składa się z wynagrodzenia zasadniczego odpowiadającego siedmiokrotności kwoty bazowej oraz dodatku funkcyjnego odpowiadającego trzykrotności kwoty bazowej, której wysokość ustaloną według odrębnych zasad określa ustawa budżetowa.” Wysokość kwoty bazowej zmienia się i jest ustalana każdego roku przez sejm. Dodatek funkcyjny to rekompensata za pracę na stanowisku obciążonym dużą odpowiedzialnością oraz na dodatek za wysługę lat, którego wysokość to jedna piąta podstawowego wynagrodzenia miesięcznego.
Ile zarabia Prezydent Polski?
Ok. 240 tys. złotych rocznie – na takie zarobki może liczyć polski prezydent. To więcej niż premier czy ministrowie. Kwota ta jest jednak niska w porównaniu z wynagrodzeniem większości europejskich przywódców. Pod względem poborów prezydent RP nie mieści się w pierwszej dziesiątce, a najprawdopodobniej w pięćdziesiątce przywódców państw na świecie.
Poniżej przedstawiamy zestawienie zarobków wybranych prezydentów i premierów państw europejskich w ujęciu rocznym i przeliczeniu na złotówki:
Prezydent Szwajcarii: 1,6 mln zł
Kanclerz Niemiec: 936 tys. zł
Premier Wielkiej Brytanii: 859 tys. zł
Prezydent Francji: 776 tys. zł
Prezydent Rosji: 544 tys. zł
Premier Włoch: 496 tys. zł
Prezydent Polski: 240 tys. zł
Dla porównania – prezydenci USA zarabiają rocznie 400 tys. dolarów (1 milion 350 tysięcy złotych).
Prezydentowi RP, który ustępuje ze stanowiska, przysługuje odprawa. Jej wysokość to trzykrotność regularnej pensji. Na emeryturze dostaje 75 proc. zasadniczego wynagrodzenia. Przysługuje mu także ryczałt na prowadzenie biura – w wysokości, jaka obowiązuje posłów.
Źródło: Facebook.com/Moarine, superbiz.se.pl, money.pl, tvp.info