FIFA planuje zmianę, która ma podnieść atrakcyjność meczów. Organizacja rozważa udostępnienie kibicom treści rozmów głównych sędziów z arbitrami, którzy obsługują system VAR. Co na to fani piłki nożnej? Zdania są podzielone.
Według nowej koncepcji FIFA, kibice mogliby słuchać rozmów między głównym sędzią a arbitrami, którzy obsługują system VAR. Dzięki temu fani piłki nożnej mogliby lepiej zrozumieć, na jakiej podstawie są podejmowane decyzje. O tym, że pomysł z podsłuchiwaniem arbitrów jest wart rozważenia mówił m.in. legendarny sędzia Pierluigi Colina, który obecnie pełni funkcję prezesa komitetu sędziowskiego. –”Powinniśmy o tym pomyśleć, trzeba rozważyć wszystkie plusy i minusy, bo rozwiązanie wydaje się całkiem ciekawe” – wskazał.
Kibice są jednak podzieleni co do słuszności takiego rozwiązania. Z jednej strony wskazuje się na większą przejrzystość meczu, z drugiej jednak pojawiają się głosy, że jest to zbyt daleko posunięta ingerencja w pracę sędziego. Istnieje bowiem ryzyko, że arbiter podczas meczu zamiast skupić się na pracy będzie myślał nad odpowiednim doborem słów (co jest trudne w sytuacjach stresowych i pod presją) tak aby nikt nie mógł „przyczepić się” i wykorzystywać potem niefortunnych zwrotów przeciwko niemu.
System VAR
Video Assistant Referee (VAR), inaczej wideoweryfikacja to system pomocniczy, stosowany w meczach piłki nożnej, mający na celu zapobieganie błędom popełnianym przez sędziów boiskowych. Podczas oficjalnego spotkania piłkarskiego zadebiutował w sierpniu 2016. System ma pomagać sędziom boiskowym, a obsługiwany jest przez specjalnie w tym celu przeszkolonych tzw. sędziów VAR, zwanych też asystentami wideo – AVAR (pożądanym jest, by zostawali nimi byli lub czynni arbitrzy boiskowi). W trakcie meczu jeden lub kilku asystentów AVAR znajduje się w specjalnym multimedialnym pojeździe (VOR), oglądając tam sygnał telewizyjny z rozgrywanego spotkania i mając dostęp do powtórek (zapewniają go operatorzy powtórek – RO). Arbiter główny posiada stałą łączność z asystentami wideo za pośrednictwem zestawu słuchawkowego. W przypadku wystąpienia kontrowersyjnej sytuacji, sędziowie VAR sprawdzają ją i przekazują sędziemu informacje do podjęcia ostatecznej decyzji. Sędzia główny ma dwie możliwości: może zaakceptować sugestię asystentów wideo lub obejrzeć przygotowany przez nich materiał filmowy w punkcie usytuowanym obok boiska i podjąć własną decyzję.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Przesłanki użycia – sprawdzenie powtórek jest ograniczone wyłącznie do czterech przypadków:
-
- Gol (uznanie, bądź nieuznanie strzelonej bramki);
- Rzut karny (podyktowanie lub niepodyktowanie);
- Czerwona kartka (druga żółta kartka nie podlega wideoweryfikacji);
- Ukaranie żółtą lub czerwona kartką niewłaściwego zawodnika.
Jedynymi osobami, które mogą żądać odtworzenia powtórki, są sędzia i asystent wideo. Jeśli gracz lub trener próbuje wymusić ich użycie przez sędziów, może zostać ukarany.
Źródło: Wprost.pl, wikipedia.org