Po zakwicie sinic zamknięta jest większość kąpielisk nad otwartym morzem w województwie pomorskim. Toksyny wytwarzane przez sinice są niebezpieczne dla zdrowia ludzi i mogą powodować wystąpienie podrażnień skóry lub dolegliwości ze strony układu oddechowego i pokarmowego. Przedstawiamy dokładną listę miejsc z zakażoną wodą.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pucku ostrzega wszystkie osoby korzystające z kąpieli nad otwartymi wodami: „Nie należy kąpać się w wodach mętnych, które mają zmienioną barwę oraz ewentualnie zapach”. Mętna woda o zmienionej barwie może świadczyć o zakwicie sinic.
– Sinice są niebezpieczne gdy wchodzą w fazę kwitnięcia i to właśnie się dzieje – mówi Tomasz Augustyniak z pomorskiego sanepidu i dodaje, że usunięciu toksyn wydzielanych przez sinice nie sprzyja małe falowanie na Bałtyku. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypek na skórze po zaczerwienienie spojówek. Z kolei przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Kontakt z sinicami może objawiać się np. bólem mięśni i stawów, podrażnieniem oczu i spojówek oraz gorączką.
Lista zakażonych kąpielisk
Zabroniona jest kąpiel na kąpieliskach w: Dębkach, Karwieńskich Błotach Drugich, Karwi (wejście nr 45 i 43), Ostrowie, Jastrzębiej Górze (wejścia nr 22, 23 i 25), Władysławowie (wejścia nr 4, 6, 9, 10), Władysławowie – Półwyspie (wejście nr 3), Chałupach (wejście nr 22), Juracie (kąpielisko „Międzymorze”) oraz w kąpieliskach „Na cyplu” i „Duża Plaża”na Półwyspie Helskim.
Sinice (cyjanobakterie) to gromada organizmów samożywnych, dawniej uznawanych za rośliny, według nowszej taksonomii zaliczanych do Procaryota (prokarioty, królestwo bakterii).
Sinice wodne mogą stanowić niepożądany składnik biocenozy w zbiornikach, szczególnie w czasie tzw. zakwitów, zwłaszcza niektóre szczepy wydzielające substancje trujące. Dla organizmów wodnych sinice są marginalnym źródłem pożywienia, gdyż zawierają mało substancji łatwo przyswajalnych. Ponadto forma nitkowata ich kolonii jest utrudnieniem dla typowych fitoplanktonożerców. Nici sinic dostając się do aparatów filtracyjnych wioślarek mechanicznie je blokują, utrudniając dalszą filtrację. W skrajnych przypadkach takie oddziaływanie może prowadzić do zmniejszenia liczebności dużych planktonożerców (nici sinic są zbyt duże, by dostać się do aparatów filtracyjnych małych wioślarek).
Trwają badania nad hipotezą związku obecności sinic w pożywieniu ludzi, z zapadalnością na choroby neurologiczne. Dla człowieka poza niekorzystnym działaniem (zakwity, toksyny sinicowe) sinice mają również wpływ pozytywny. Wykorzystuje się je do wzbogacania gleby w związki azotowe, np. wprowadzone do upraw ryżu zwiększają plon o około 20%.