Sanepid udostępnił zaktualizowaną listę zamkniętych kąpielisk nad Morzem Bałtyckim. Wszystko ze względu na sinice, które wykryto w wodzie.
O zamknięciu kąpielisk nad Bałtykiem informowaliśmy już przed tygodniem. Wówczas Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pucku opublikowała komunikat, w którym poinformowała o zakazie kąpieli w miejscowościach: Dębki (wejście nr 19), Karwieńskie Błoto Drugie (wejście nr 11), Ostrowo (wejście nr 35), Jastrzębia Góra (wejścia nr 22, 23 i 25), Karwia (wejścia nr 43 i 45), Chłapowo (wejścia nr 12 i 13), Władysławowo (wejścia nr 4, 6, 9 i 10), Chałupy (wejście nr 22).
Teraz lista została zaktualizowana o kolejne kąpieliska. Oto ona (stan na 24 lipca):
Czytaj także: Sanepid udostępnił zaktualizowaną listę zamkniętych kąpielisk nad Bałtykiem! Stan na 26 lipca
- Łeba – kąpielisko przy plaży „A”
- Łeba – kąpielisko „B” w Łebie
- Kąpielisko morskie w Białogórze
- Kąpielisko morskie w Dębkach
- Jastrzębia Góra – wejście nr 22
- Jastrzębia Góra – wejście nr 23
- Gdynia Babie Doły
- Gdynia Śródmieście
- Gdynia Redłowo
- Gdynia Orłowo
- Sopot-Kamienny Potok-Koliba
- Sopot-Hotel Sopot-Beach Club
- Sopot-Hotel Haffner-Esentra
- Sopot-Park Północny I
- Sopot-Park Północny II
- Sopot-K22
- Sopot-Łazienki Południowe
- Sopot-EKO-Tropikalna Wyspa
- Sopot-Plaża Rybaki
- Sopot-32A-33
- Gdańsk Jelitkowo
- Gdańsk Klipper Jelitkowo
- Molo Gdańsk Brzeźno
- Dom Zdrojowy Gdańsk Brzeźno
- Gdańsk Stogi
- Gdańsk Sobieszewo
- Gdańsk Orle
- Gdańsk Świbno
Wszystko przez sinice
„Sinice są niebezpieczne gdy wchodzą w fazę kwitnięcia i to właśnie się dzieje” – mówi Tomasz Augustyniak z pomorskiego sanepidu i dodaje, że usunięciu toksyn wydzielanych przez sinice nie sprzyja małe falowanie na Bałtyku.
Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypek na skórze po zaczerwienienie spojówek. Z kolei przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Kontakt z sinicami może objawiać się np. bólem mięśni i stawów, podrażnieniem oczu i spojówek oraz gorączką.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pucku apeluje, by nie lekceważyć zakazów kąpieli.
„Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pucku ostrzega wszystkie osoby korzystające z kąpieli nad otwartymi wodami, że nie należy korzystać z kąpieli w wodach mętnych, które mają zmienioną barwę oraz ewentualnie zapach” – czytamy w oficjalnym komunikacie.
„Mętna woda o zmienionej barwie może świadczyć o zakwicie sinic. Toksyny wytwarzane przez sinice są niebezpieczne dla zdrowia ludzi i mogą powodować wystąpienie podrażnień skóry lub dolegliwości ze strony układu oddechowego i pokarmowego” – podaje PSSE.