Sanepid udostępnił zaktualizowaną listę zamkniętych kąpielisk nad Morzem Bałtyckim. Wszystko ze względu na sinice, które wykryto w wodzie.
Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna na bieżąco sprawdza kąpieliska pod kątem obecności sinic. W ostatnim tygodniu lipca zamknięto kilkanaście kąpielisk nad Bałtykiem.
Najbardziej dramatyczna sytuacja na dzień 26 lipca na godz. 6 panuje w Trójmieście. Prawie wszystkie kąpieliska w tym rejonie są zamknięte. Najczystsza woda jest na wschód od ujścia Wisły.
Oto lista kąpielisk, gdzie obowiązuje zakaz kąpieli [stan na 26 lipca]:
- Gdynia Śródmieście
- Gdynia Redłowo
- Gdynia Orłowo
- Sopot-Kamienny Potok-Koliba
- Sopot-Hotel
- Sopot-Beach Club
- Sopot-Hotel Haffner-Esentra
- Sopot-Park Północny I
- Sopot-Park Północny II
- Sopot-K22
- Sopot-Łazienki Południowe
- Sopot-EKO-Tropikalna Wyspa
- Sopot-Plaża Rybaki
- Sopot-32A-33
- Gdańsk Jelitkowo
- Gdańsk Klipper Jelitkowo Molo
- Gdańsk Brzeźno Dom Zdrojowy
- Gdańsk Brzeźno
- Gdańsk Stogi
- Kąpielisko morskie w Dębkach
- Kąpielisko morskie w Karwieńskich Błotach Drugich
- Karwia wejście nr 43
- Karwia wejście nr 45
- Jastrzębia Góra wejście nr 22
- Jastrzębia Góra wejście nr 23
- Jastrzębia Góra wejście nr 25
- Ostrowo wejście nr 35
- Chłapowo wejście nr 13
- Chłapowo wejście nr 12
- Władysławowo wejście nr 10
- Władysławowo wejście nr 9
- Władysławowo wejście nr 6
- Władysławowo wejście nr 4
- Władysławowo-Półwysep wejście nr 3
- Jastarnia „Nadmorska-Plażowa”
- Jastarnia „Zdrojowa”
- Jastarnia „Leśna”
- Jurata „Międzymorze”
- Kuźnica „Kościół”
- Chałupy wejście nr 22
- Mrzeżyno „Wschód”
- Mrzeżyno „Zachód”
- Rogowo Kołobrzeg Wschód „Kamienny Szaniec”
- Kołobrzeg Wschód „Marine Hotel”
- Kąpielisko morskie Kołobrzeg „Podczele”
- Dąbki-Zachód
- Dąbki Wschód
- Kąpielisko morskie
- Łukęcin Kąpielisko
- Międzyzdroje Zachód- od molo na zachód trzy wyznaczone obszary wodne o długości 200 m każdy, z wyłączeniem 50 m pasa bezpieczeństwa
- Kąpielisko Międzyzdroje Wschód
Wszystko przez sinice
„Sinice są niebezpieczne gdy wchodzą w fazę kwitnięcia i to właśnie się dzieje” – mówi Tomasz Augustyniak z pomorskiego sanepidu i dodaje, że usunięciu toksyn wydzielanych przez sinice nie sprzyja małe falowanie na Bałtyku.
Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypek na skórze po zaczerwienienie spojówek. Z kolei przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Kontakt z sinicami może objawiać się np. bólem mięśni i stawów, podrażnieniem oczu i spojówek oraz gorączką.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pucku apeluje, by nie lekceważyć zakazów kąpieli.
„Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pucku ostrzega wszystkie osoby korzystające z kąpieli nad otwartymi wodami, że nie należy korzystać z kąpieli w wodach mętnych, które mają zmienioną barwę oraz ewentualnie zapach” – czytamy w oficjalnym komunikacie.
„Mętna woda o zmienionej barwie może świadczyć o zakwicie sinic. Toksyny wytwarzane przez sinice są niebezpieczne dla zdrowia ludzi i mogą powodować wystąpienie podrażnień skóry lub dolegliwości ze strony układu oddechowego i pokarmowego” – podaje PSSE.
Sinice (cyjanobakterie) to gromada organizmów samożywnych, dawniej uznawanych za rośliny, według nowszej taksonomii zaliczanych do Procaryota (prokarioty, królestwo bakterii).
Sinice wodne mogą stanowić niepożądany składnik biocenozy w zbiornikach, szczególnie w czasie tzw. zakwitów, zwłaszcza niektóre szczepy wydzielające substancje trujące. Dla organizmów wodnych sinice są marginalnym źródłem pożywienia, gdyż zawierają mało substancji łatwo przyswajalnych. Ponadto forma nitkowata ich kolonii jest utrudnieniem dla typowych fitoplanktonożerców. Nici sinic dostając się do aparatów filtracyjnych wioślarek mechanicznie je blokują, utrudniając dalszą filtrację. W skrajnych przypadkach takie oddziaływanie może prowadzić do zmniejszenia liczebności dużych planktonożerców (nici sinic są zbyt duże, by dostać się do aparatów filtracyjnych małych wioślarek).
Trwają badania nad hipotezą związku obecności sinic w pożywieniu ludzi, z zapadalnością na choroby neurologiczne. Dla człowieka poza niekorzystnym działaniem (zakwity, toksyny sinicowe) sinice mają również wpływ pozytywny. Wykorzystuje się je do wzbogacania gleby w związki azotowe, np. wprowadzone do upraw ryżu zwiększają plon o około 20%.