Klocki LEGO nie będą produkowane z plastiku – poinformował dyrektor generalny firmy, Niels B. Christiansen w rozmowie z Bloombergiem. LEGO zamierza do 2030 roku przejść na produkcję ekologiczną. Z czego zostaną zbudowane nowe klocki?
LEGO czeka w najbliższych latach rewolucja. Dyrektor generalny w rozmowie z Bloombergiem potwierdził koncepcję odejścia od tradycyjnego plastiku. Wstępne założenia wskazują, że do 2030 roku wszystkie klocki miałyby być wykonywane z trzciny cukrowej. Choć Christiansen przekonuje, że trudno jest wskazać dokładną datę.
„Nie jestem nawet pewien, czy przy obecnej technologii bylibyśmy w stanie sprostać wymaganiom jakościowym klientów. Ale jest to program, który zaczynamy wdrażać w życie i program za którym opowiada się nasz właściciel. Chcemy być światowym liderem” – podkreślił dyrektor generalny LEGO.
Firma po raz pierwszy poinformowała o planach tworzenia klocków z odnawialnych materiałów w 2015 roku. Od tego czasu przeprowadzono liczne testy wytrzymałości i jakości zamienników. Nowe klocki przeszły próby pomyślnie.
Lego’s billionaire owners want to ditch plastic!
You read that right.
Read: https://t.co/IxVvn0oOZA pic.twitter.com/rBssgjOJGm
— BloombergQuint (@BloombergQuint) 6 września 2018
Jak wyglądają klocki z trzciny?
Klocki z trzciny cukrowej, na pierwszy rzut oka, nie różnią się od tych produkowanych z konwencjonalnego plastiku. W obu przypadkach budulcem jest polietylen. Jednak firma jest przekonana, że pozyskiwanie go ze źródeł odnawialnych (trzcina), byłoby krokiem w stronę ekologii.
„Klocki wyprodukowane w 1958 r. pasują do tych, które można kupić dziś, podobnie jak nowe elementy (z trzciny-red.). Mają taką samą wytrzymałość, jakość i spełniają te same normy bezpieczeństwa, co wszystkie nasze produkty. Nawet użyty barwnik jest takiej samej jakości i jest tak samo trwały jak tradycyjny plastik” – mówił w marcu Tim Brooks, wiceprezes LEGO.
Brooks podkreślał, że „dzieci i rodzice nie zauważą różnicy w jakości i wyglądzie nowych elementów”, ponieważ polietylen pozyskiwany z trzciny zachowuje te same właściwości, co tradycyjny.
Od sierpnia na rynku pojawiły się pierwsze zestawy „trzcinowych” klocków. Póki co, są to zestawy roślinne, które producent dołącza do większych zakupów.