Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami. Kampania wyborcza trwa w najlepsze, jednak okazuje się, że nie wszędzie jest konieczna. W jednej z gmin województwa lubelskiego wybory znany jest już skład nowej Rady Gminy. W związku z tym mieszkańcy nie będą musieli dokonywać wyboru.
Wybory samorządowe odbędą się 21 października 2018 roku. W całym kraju trwa intensywna kampania wyborcza. Jest jednak jeden wyjątek…
Jak informuje portal lublin112.pl, w gminie Tarnawatka w powiecie tomaszowskim wybory na radnych nie odbędą się. Okazuje się bowiem, że do wszystkich 15 okręgów wyborczych zgłoszono… tylko po jednym kandydacie.
Czytaj także: Wybory samorządowe 2018: Nawet milion złotych kary za złamanie ciszy wyborczej. PKW ostrzega obywateli [WIDEO]
W związku z tą niecodzienną sytuacją wyznaczono nawet dodatkowy termin zgłaszania kandydatów, jednak nic to nie zmieniło. Żaden z komitetów wyborczych nie skorzystał z przysługującego mu uprawnienia i nie zgłosił kolejnych kandydatów na radnych.
W wyniku zaistniałej sytuacji komisja wyborcza podjęła uchwałę, że wybory do Rady Gminy Tarnawatka nie będą przeprowadzone, a za wybranych na radnych uznała zgłoszone osoby.
– „Taka sytuacja zdarza się w naszej gminie po raz pierwszy, a w obecnych wyborach najprawdopodobniej jedyny w całej Polsce” – komentuje Marian Szałapski, sekretarz Urzędu Gminy w Tarnawatce.
To jeszcze nie koniec anomalii wyborczych. Podobna sytuacja zaistniała w wyborach na wójta. Jedynym kandydatem jest urzędujący obecnie wójt Piotr Pasieczny. Nie oznacza to jednak, że i w tym przypadku automatycznie jego kadencja zostanie przedłużona. Głosowanie zostanie przeprowadzone, a mieszkańcy będą tylko musieli poprzeć, lub nie kandydaturę Piotra Pasiecznego.
Wybory samorządowe 2018
Wybory samorządowe 2018 zostały zarządzone 13 sierpnia 2018 roku. I tura odbędzie się 21 października, natomiast II tura wyborów na włodarzy, dwa tygodnie później – 4 listopada. W wyborach tych wybierani będą wójtowie gmin, burmistrzowie, prezydenci miast oraz radni dzielnicowi, gminni (w tym miejscy), powiatowi i wojewódzcy.
Wybory te będą odbywać się po znaczącej nowelizacji prawa wyborczego. Została ona wprowadzona ustawą z 11 stycznia 2018 o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. Jej najważniejszymi elementami były:
- wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast;
- wydłużenie z 4 do 5 lat kadencji organów samorządowych (wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, rady gmin, powiatów i sejmiki województw);
- ograniczenie jednomandatowych okręgów wyborczych do gmin do 20 tys. mieszkańców. Wcześniej nie obowiązywały jedynie w miastach na prawach powiatów oraz dzielnicach m.st. Warszawy;
- ograniczenie możliwości głosowania korespondencyjnego jedynie dla osób niepełnosprawnych;
- wprowadzenie dwóch rodzajów komisji obwodowych: jedna będzie organizować głosowanie, a druga ustalać wyniki głosowania;
- zwiększenie uprawnień mężów zaufania i wprowadzenie instytucji obserwatorów społecznych.
Czytaj także: Znamy wyniki losowania numerów list wyborczych [WIDEO]