Na stronie Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie pojawił się wniosek odnoszący się do niedawnego głosowania ws. projektu znoszącego obowiązek szczepień. Dokument dotyczy posłów-lekarzy, którzy poparli inicjatywę. Pięć osób z Prawa i Sprawiedliwości może mieć kłopoty dyscyplinarne.
Głosowanie ws. obywatelskiego projektu znoszącego obowiązek szczepień, które miało miejsce w ubiegłym tygodniu, wywołało falę dyskusji w mediach. Ostatecznie, głównie dzięki głosom PiS i Kukiz’15, projekt został skierowany do dalszych prac w sejmowej komisji ds. rodziny.
Jednak dopiero teraz wychodzi na jaw, że inicjatywę poparli m.in. posłowie związani ze służbą zdrowia. Chodzi o pięć osób: Alicję Kaczorowską (PiS – anestezjolog), Krzysztofa Ostrowskiego (PiS – lekarz), Grzegorza Raczaka (PiS – kardiolog), Andrzeja Sośnierza (PiS – neurolog) i Tomasza Latosa (PiS – radiolog).
Wniosek Izby Lekarskiej o wszczęcie postępowania
Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie wystosowała wniosek do rzecznika odpowiedzialności zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej o wszczęcie postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej. Autorzy wniosku zarzucają wspomnianym lekarzom naruszenie przepisów ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz Kodeksu Etyki Lekarskiej.
Wnioskodawcy przytaczają wypowiedzi poszczególnych posłów oraz ich głosowanie ws. projektu znoszącego obowiązek szczepień. Przede wszystkim, Izba Lekarska zwróciła uwagę na wypowiedź posła Ostrowskiego. Polityk poruszył kwestię m.in. neurotoksyczności związku rtęci.
„Krzysztof Ostrowski wypowiada się publicznie w sposób niezgodny z aktualną wiedzą medyczną i nawołuje do stosowania nieefektywnych metod profilaktyki chorób zakaźnych. Otwarcie przekazuje informacje, które nie mają jakichkolwiek wiarygodnych podstaw naukowych opartych na Evidence Base Medicine” – czytamy w uzasadnieniu Izby Lekarskiej.
„Takie działanie lekarskie w istotny sposób narusza zaufanie do zawodu lekarza jako zawodu zaufania publicznego, albowiem według aktualnej wiedzy medycznej obowiązkowe szczepienia ochronne są skuteczną i generalnie powszechnie społecznie akceptowalną metodą zapobiegania zachorowaniom na choroby zakaźne” – dodaje autor wniosku.
„Działania naruszają dobro stanu lekarskiego”
Wnioskodawca zauważył, że wypowiedzi, które padły z ust posłów-lekarzy w kontekście projektu, miały charakter antyzdrowotny.
„W mojej opinii, działania ww. lekarzy w postaci oddania głosu za dalszymi pracami nad obywatelskim projektem ustawy znoszącej obowiązkowe szczepienia dzieci oraz wypowiedzi o charakterze anty zdrowotnym w istotny sposób naruszają dobro stanu lekarskiego i stanowią przewinienie zawodowe” – napisał dr Łukasz Janikowski, prezes Warszawskiej Okręgowej Rady Lekarskiej.
Okazuje się, że posłom – lekarzom grożą poważne konsekwencje. Działania sprzeczne z zasadami etyki oraz naruszenie wspomnianych przepisów jest zagrożone naganą, zawieszeniem, a w skrajnych przypadkach usunięciem z zawodu.