Jerzy Urban zabrał głos ws. wyroku Sąd Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa skazującego go na karę grzywny w wysokości 120 tys. złotych.
Sprawa ma związek z publikacją z 2012 roku. W tygodniku „NIE” pojawił się wizerunek Jezusa z symbolem Najświętszego Serca Jezusowego na piersi. Całość została wpisana w znak zakazu.
Proces w tej sprawie ruszył w 2014 roku. Naczelnemu „NIE” postawiono zarzut z art. 196 Kodeksu karnego, który dotyczy obrazy uczuć religijnych innych osób. Czyn ten jest zagrożony karą grzywny, ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do lat 2.
Czytaj także: Co Jerzy Urban sądzi o filmie \"Kler\"? Redaktor naczelny \"NIE\" udzielił prowokującej wypowiedzi
Choć na stronie tygodnika, obrazek nazwano „niewinnym”, to jednak sąd dopatrzył się obrazy uczuć religijnych. Sędzia Rafał Stępak podkreślił, że naczelny i redakcja tygodnika publikując karykaturalny wizerunek działała świadomie. W związku z tym skazał Jerzego Urbana na karę grzywny w wysokości 120 tys. zł. Na naczelnego „NIE” nałożono obowiązek zapłaty kosztów sądowych, które w tej sprawie są wyjątkowo wysokie – 28 tys. zł.
Jerzy Urban: to wynika z jakiegoś fanatyzmu
W rozmowie z serwisem o2.pl wyrok sądu skomentował Jerzy Urban, który ocenił, iż wynika on z fanatyzmu religijnego.
„Religia to światopogląd, trudno ją łączyć z uczuciami. To jest wyrok wynikający z jakiegoś fanatyzmu. Uważam, że nie obraziłem żadnych uczuć. Obrażona była de facto jedna osoba, która zwróciła się do kilkorga znajomych, a one uruchomiły prokuraturę. Nikt nie czytał artykułu, nie pamiętali nawet, kto im go podsunął” – powiedział redaktor naczelny tygodnika „NIE”.
Jerzy Urban dodaje, że na łamach jego gazety mogłyby ukazać się również dobrze obrazki uderzające w inne religie.
„Jestem przeciwnikiem każdej religii. Uczucia religijne islamistów – skoro już używamy takiego określenia – są zresztą obrażane na każdym kroku. Choćby wtedy, kiedy Kaczyński mówi, że przenoszą choroby” – oświadczył Urban.
Czytaj także: „Żyjemy w państwie wyznaniowym”. Jerzy Urban skazany za obrazę uczuć religijnych