1 października weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Znalazły się w niej ważne ułatwienia dla kierowców. Chodzi między innymi o zapis, zgodnie z którym kierowcy pojazdów zarejestrowanych w Polsce nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i dokumentu o zawarciu umowy ubezpieczenia OC, jeśli poruszają się po terytorium naszego kraju. Wszystko wskazuje na to, że szykują się kolejne ułatwienia dla kierowców.
Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra cyfryzacji, zakładał, że, to czy kierowca ma dowód rejestracyjny/pozwolenie czasowe i ważną polisę OC będzie potwierdzał w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) organ kontroli ruchu drogowego.
Ministerstwo cyfryzacji wprowadziło rozwiązania, dzięki którym nie trzeba mieć przy sobie dokumentów auta i potwierdzenia zawarcia polisy OC. Co istotne, Wszystkie służby uprawnione do kontroli drogowych miają dostęp online do danych auta od 1 października 2018 roku.
Czytaj także: Apteczka w aucie będzie obowiązkowa? Ministerstwo Infrastruktury planuje zmianę przepisów dotyczących kierowców
W ramach nowelizacji wprowadzono m.in.: ujednolicenie danych gromadzonych w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK) „z zakresem danych o osobach i jednostkach uczestniczących w nabywaniu uprawnień do kierowania, gromadzonych w lokalnych ewidencjach i rejestrach”. Wśród propozycji znalazła się również kwestia wprowadzenia przepisów umożliwiających „migrację danych o ośrodkach szkolenia, jeśli chodzi o świadectwa kwalifikacji zawodowej”.
Kolejne ułatwienia dla kierowców
Jak informuje wprost.pl, kierowcy i właściciele pojazdów mogą spodziewać się kolejnych zmian, które przygotowały wspólnie Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Infrastruktury. Jak podaje „Rzeczpospolita”, tzw. „Pakiet deregulacyjny” przewiduje, m.in: likwidację karty pojazdu, likwidację nalepki kontrolnej czy możliwość zachowania przez nowego właściciela pojazdu dotychczasowych tablic rejestracyjnych. Ponadto, projekt zakłada brak mandatu za nieposiadanie przy sobie prawa jazdy.
Resorty odpowiedzialne za przygotowanie ułatwień chcą, by nowe regulacje wchodziły w życie stopniowo. Niektóre wymagają zmian w przepisach prawa.