Po dwóch latach od opatentowania rozpoczęto produkcję grafenu. Zajmie się nią firma Nano Carbon utworzona przez Agencję Rozwoju Przemysłu oraz Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME).
Na otwarciu firmy pojawił się premier Donald Tusk, który powiedział, że tak szybkie rozpoczęcie produkcji grafenu jest czymś w rodzaju pilotażu dla innych podobnych przedsięwzięć. Jeśli to udaje się dzisiaj w tak specyficznej, przyszłościowej dziedzinie, jak grafen, jeśli powstają takie spółki jak Nano Carbon, jeśli powstaje (…) patronat państwa, to znaczy, że jest to także możliwe w wielu innych dziedzinach – mówił premier. Tusk zwrócił uwagę na to, że coraz częściej naszym atutem jest myśl naukowa i odwaga do podejmowania ryzykownych przedsięwzięć. Mam nadzieję, że dzięki temu nie tylko grafen, ale także odwaga i przedsiębiorczość w tego typu przedsięwzięciach staną się polską specjalnością – powiedział.
Grafen to materiał złożony z pojedynczej warstwy atomów węgla, która wykazuje niezwykłe właściwości mechaniczne i fizyczne. Charakteryzuje się małym ciężarem, dużą elastycznością, wytrzymałością oraz wysokim przewodnictwem elektrycznym i cieplnym. Został wynaleziony w 2004 roku przez grupę rosyjskich i brytyjskich naukowców. Technologię na produkcję taniego grafenu o wysokiej, jakości wynalazł i opatentował zespół pod kierownictwem dr inż. Włodzimierza Strupińskiego z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME).
Czytaj także: ITME: naszym grafenem płatkowym zainteresowanych kilkanaście firm
fot: Wikimedia Commons